Ağustos 19, 2022

Son Dakika Haberleri – Güncel Haberler

Gündemdeki haberler, güncel haberler, magazin, spor ve ekonomideki gelişmeler, yerel ve dünya haberleri Ulkugundem.com'da.

Bakan Selçuk: Salgını dikkate alarak okulları açık tutma çabasındayız

3 min read
Bakan Selçuk: Salgını dikkate alarak okulları açık tutma çabasındayız

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, Düzce’de yaptığı okul ziyaretlerinin ardından yüz yüze eğitim sürecinde öğrencilerin katılım oranını açıkladı.

Bakan Selçuk, ilkokullarda %80’lerin üzerinde, ortaokullarda %76 ve liselerde %70 civarında katılımın olduğunu dile getirdi.

Fotoğraf: AA

[Fotoğraf: AA]

Türkiye, okulların en fazla kapalı olduğu 5’inci ülke

Türkiye’nin OECD ülkeleri içinde okulların en fazla kapalı olduğu 5’inci ülke olduğunu vurgulayan Selçuk, önceliğin yüz yüze eğitim olduğunu fakat okulların açık tutulması hususunda salgın koşullarının dikkate alındığını dile getirdi.

Seçuk, kararların her gün yaşanan değişimlere göre ortak olarak belirlendiğine ve okullarla alakalı takibin süreceğine işaret etti.

“Ara eleman yerine aranan eleman yetiştirmeyi önemsiyoruz”

Düzce Valisi Cevdet Atay’ı makamında ziyaret ederek Valilik şeref defterini imzalayan Bakan Selçuk, şehirde yapımı sona eren eğitim yatırımlarının toplu açılış merasimine katıldı.

Fotoğraf: AA

[Fotoğraf: AA]

Selçuk, merasimde gerçekleştirdiği konuşmada 2023 Eğitim Vizyonu’nda da olduğu gibi meslek liselerinin önemine vurgu yaptı:

“Bizim ana işlerimizden bir tanesi mesleki eğitim. Biz meslek edinmeyi, istihdamla, ekonomiyle, demokrasiyle ve toplumsal barışla doğrudan doğruya alakalı göze çarpıyor. O yüzden de ara eleman yerine aranan eleman yetiştirmeyi çok önemsiyoruz.”

Fotoğraf: AA

[Fotoğraf: AA]

“40’ın üzerinde meslek lisesi ihracata başladı”

İş garantili okulları açmaya öncelik verdiklerini vurgulayan Selçuk, 212 kurum ve 186 iş birliği protokolünün olduğunu açıkladı.

Öğrencilerin ilk sıralarda meslek liselerini tercih etmesinde geçen sene %64 artış yaşanırken, 40’ın üzerinde meslek lisesi de ihracata başladı.

“Nitelikli çocuklar yetiştirmek çok mühim”

Selçuk, mesleki eğitime verilecek her türlü desteğin mühim olduğuna dikkat çekti:

“Sektörlerin gereksinimlerini dikkate alan, çiçeği burnunda ufuklar açacak nitelikli çocuklar yetiştirmek, dünyayla yarışmaya açmak gerçekten fazla mühim diye düşünüyoruz. Bu hususta iş birliklerini, hayırseverlerin, özel sektörün yaptığı çalışmaları ve kamu kuruluşlarının desteklerini çok çok önemsiyoruz.”

Fotoğraf: AA

[Fotoğraf: AA]

“NİSGEM’in üstüne aldığı misyonu kıymetli buluyoruz”

Düzce Borsa İstanbul Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi bünyesinde hayata geçirilen Nitelikli İstihdam ve Strateji Geliştirme Merkezi (NİSGEM) çalışmasını iş birliği kültürünün yansıması olarak değerlendirdiklerine işaret eden Bakan Selçuk, merkezle alakalı bilgi verdi:

“Merkezimizin bir ülkeler arası standart, 16’sı ulusal yeterlilik olmak üzere 5 sektör, 17 kapsam ve 53 birimde 2025 yılına kadar akreditasyonu var. Akreditasyonları bulunan makine, elektrik-elektronik, inşaat, ulaştırma, lojistik-haberleşme sektörleri mesleki teknik eğitimde lokomotif olarak gördüğümüz sektörlerdir. NİSGEM’in üstüne aldığı misyonu bu çerçevede çok kıymetli buluyoruz. Türkiye’ye örnek olması anlamında da birtakım beklentilerimiz mevcut.”

Bir cevap yazın