Aralık 1, 2022

Son Dakika Haberleri – Güncel Haberler

Gündemdeki haberler, güncel haberler, magazin, spor ve ekonomideki gelişmeler, yerel ve dünya haberleri Ulkugundem.com'da.

Vize Başvurusu İçin Polonya Davetiye Örneği 2022

5 min read

 

Vize Başvurusu İçin Polonya Davetiye Örneği 2022

 

Polonya vize davet mektubu, Polonya vatandaşı olan veya ülkede ikamet eden kişilerden alınan bir yazılı mektuptur. Polonya davetiye örneği, ziyaret edilecek kişinin başvuru yapan kişiyi Polonya’ya davet ettiğini ve ülkede yasadışı bir şekilde kalmayacağını belirtmektedir.

Vize davet mektubu, Polonya’da kalınacak süre içerisindeki harcamalar ve ikamet edilen ülkeye geri dönebilmek için yeterli miktarda paraya sahip olunduğunu belgeleyen bir dökümandır. Polonya vizesi başvurusu ve sınır kontrolü sırasında vize davetiyesi sunulabilmektedir.

Polonya davet mektubu hakkında bilinmesi gereken önemli noktaları, 2017-2022 yılları arasında 656 Polonya vizesi başvurusundan 639’u onaylanan yetkili kurum Vizem.net’in danışmanlarından öğrendik.

 

Daha fazla bilgi için: 0850 241 1868

Hangi Durumlarda Polonya’dan Davetiye Almak Gerekir?

Polonya’dan davetiye almanın gerekli olduğu durumlar aşağıda listelenmiştir.

 • Polonya’ya yapılacak aile, arkadaş ve akraba ziyareti için ziyaret vizesi başvurularında
 • Polonya’ya fuar veya konferans katılımı gibi ticari amaçlarla yapılacak Polonya iş vizesi başvurularında
 • Polonya’da eğitim almak için yapılacak Polonya öğrenci vizesi başvurularında
 • Polonya’da tedavi görmek için yapılacak tıbbi tedavi vizesi başvurularında
 • Polonya’da düzenlenen kültürel veya sportif etkinliklere katılım amacıyla yapılan vize başvurularında

Polonya Vize Davet Mektubu Kim Tarafından Yazılabilir?

Polonya vize davet mektubunu yazabilecek kişiler aşağıda listelenmiştir.

 • Polonya’da ikamet eden bir Polonya vatandaşı, AB/AEA/İsviçre üye devletlerinden birinin vatandaşı ve bu kişilerin Polonya Cumhuriyetinde ikamet eden, oturma hakkı olan veya kalıcı oturma iznine sahip olan aile üyeleri
 • Davetin iletilmesinden önce Polonya’da en az 5 yıldır devamlı ve yasal olarak ikamet eden bir yabancı ülke vatandaşı
 • AB uzun dönem oturma iznine sahip olan bir yabancı ülke vatandaşı
 • Tüzel kişi veya tüzel kişiliğe sahip olmayan Polonya Cumhuriyeti topraklarında kurulmuş bir işletmeye bağlı birim

Polonya Davet Mektubu Kime Hitaben Yazılır?

Polonya davet mektubu, Türkiye’de vize başvurusunun yapılacağı Polonya dış temsilciliğinin konsolosluk birimine hitaben yazılmaktadır.

Polonya Vizesi İçin Davetiye Örneğinde Hangi Bilgiler Yer Alır?

Polonya vizesi için davetiye örneğinde davet eden kişiye ait ad-soyad, doğum yeri ve tarihi, uyruk, adres, meslek, kimlik kartı numarası ve seri numarası gibi kişisel bilgiler veya davet eden kuruma ait şirket adı, REGON (Rejestr Gospodarki Narodowej) numarası gibi bilgiler yer almalıdır.

Davet edilen kişiye ait ad, soyad, doğum tarihi ve yeri, cinsiyet, vatandaşlık, adres, pasaport seri numarası ve davet eden ile ilişki derecesi gibi bilgilerde Polonya vize davetiye mektubunda bulunmalıdır. Polonya seyahati için yazılan davetiye mektubunda seyahate başka aile üyeleri de katılacaksa onların da ad, soyad, doğum tarihi ve yeri ve cinsiyet bilgileri eklenmelidir.

Polonya vize davetiyesinde davet eden kişi tarafından vize başvurunun sunulmasından önceki yıl içinde davet edilmiş diğer tüm yabancıların sayısı belirtilmelidir. Davet edilen kişinin Polonya’da konaklayacağı yer, davet edilme zamanı ve ziyaretinin sebebi belirtilmelidir. Polonya davetiye kaydını giren kurumun adı (Voyvodalığın dış ilişkiler departmanı), kaydın girildiği günün tarihi, numarası ve davet edenin imzası davetiyede bildirilmelidir.

Polonya Davet Mektubu Örneği Hangi Dilde Yazılabilir?

Polonya davet mektubu örneği Lehçe veya İngilizce yazılabilir.

 

Polonya Davetiye Örneği (İngilizce)

Polonya davetiye örneği aşağıda verilmiştir.

 

Polonya Vize Davetiyesinin Geçerlilik Süresi Ne Kadardır?

Polonya vize davetiyesinin geçerlilik süresi 1 yıldır.

Polonya Vize Davet Mektubu Nereye Teslim Edilir?

Polonya vize davet mektubu, yetklili aracı kurumun vize başvuru merkezlerinde yapılacak olan Polonya vize başvurusu randevusunda ilgili memura teslim edilmektedir.

Son 5 yıl içinde alınmış olan bir Schengen vizesi bulunan kişilerin Polonya vizesi davet mektubu ve diğer evrakları VFS Global Polonya vize başvuru merkezlerine gitmeden Vizem.net İstanbul ofisine göndermeleri durumunda, evrak teslimi ve vize başvurusu, vize merkezine gidilmesine gerek kalmadan danışmanlar tarafından yapılabilmektedir.

Polonya Davet Mektubuyla Birlikte Sunulması Gereken Diğer Evraklar Nelerdir?

Polonya davet mektubuyla birlikte sunulması gereken diğer evraklar aşağıda listelenmiştir.

 • Polonya vize başvuru formu
 • Kimlik kartı, pasaport veya Polonya oturum kartı gibi davetiyeyi yazan kişinin kimliğini doğrulayan bir belge
 • Polonya’ya seyahat edecek kişinin masrafları karşılayabileceğini doğrulayan bir belge (konaklama, gereken durumlarda tedavi, kendi ülkesine dönme, transit ve Polonya’dan çıkarılma masrafları)
 • Polonya’da davet eden kişiye ait, seyahat edecek kişinin konaklayacağı adresi doğrulayan belge veya tarihli otel rezervasyonu
 • 27 PLN tutarındaki damga vergisinin ödendiğinin kanıtı

 

Polonya’dan Çalışma Davetiyesi Kaç Günde Çıkarılır

Polonya çalışma davetiyesi Polonya’daki şirketin aile ve sosyal politikalar bakanlığına başvurarak çıkarttığı belgedir. Polonya çalışma vize başvuruları için bu evrağın orijinalilin beyan edilmesi gerekmetkedir.

Polonya çalışma izni 2022 yılında ortalama 21 gün içerisinde alınabilmektedir. Polonya çalışma bakanlığı onaylı evrağın orijinali 5-6 gün içerisinde Türkiye’ye ulaşmaktadır.

Resmi makamlarca onaylanmış Polonya çalışma davetiye örneği aşağıda verilmiştir.

 

Bir cevap yazın