Şubat 27, 2024

Son Dakika Haberleri – Güncel Haberler

Gündemdeki haberler, güncel haberler, magazin, spor ve ekonomideki gelişmeler, yerel ve dünya haberleri Ulkugundem.com'da.

3 Aralık Dünya Engelliler Günü

2 min read
3 Aralık Dünya Engelliler Günü

3 Aralık Dünya Engelliler Günü

Sözcü Gazetesi’nin haberine göre dünya genelinde 8 milyar insandan 1 milyarı aşkını engelli olarak yaşamını sürdürüyor ancak tüm insanların da birer engelli adayı olması dahi engelli hak ve yaşamlarını olabildiğince kolaylaştırılması için çalışmalar yapılmasının önemini gösteriyor. 3 Aralık günü 1992 yılından bu yana 3 Aralık Dünya Engelliler Günü Birleşmiş Milletler tarafından uluslar arası bir gün olarak kabul edildi.

3 ARALIK DÜNYA ENGELLİLER GÜNÜ NEDİR?

Uluslararası Engelliler Günü 1992 yılında Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’nun 47/3 sayılı kararı ile ilan edildi. Toplumun ve toplumun her alanında engelli bireylerin haklarını ve refahını teşvik etmeyi ve engelli bireylerin durumuna dair politik, sosyal, ekonomik ve kültürel yaşamın her alanında farkındalık arttırmayı amaçlamaktadır.

BM’nin engellilik alanında uzun yıllardır devam eden çalışmalarının bir ürünü olan, 2006 yılında kabul edilen Engelli Bireylerin Haklarına Dair Sözleşme, engelli bireylerin haklarının ve refahının gelişmesine ve 2030 Sürdürülebilir Kalkınma Gündemi’nin ve ayrıca Sendai Afet Riskini Azaltma Çerçevesi, İnsani Eylemde Engelli Bireylerin Dahil Edilmesi Şartı, Yeni Kentsel Gündem ve Kalkınma için Finansman Hakkında Addis Ababa Eylem Gündemi gibi diğer uluslararası kalkınma taahhütlerinin uygulanmasına katkıda bulundu.

Kaynak: www.sacitaslan.com
URL: https://www.sacitaslan.com/3-aralik-dunya-engelliler-gunu-haberi-558107

Bir yanıt yazın