Mayıs 23, 2024

Son Dakika Haberleri – Güncel Haberler

Gündemdeki haberler, güncel haberler, magazin, spor ve ekonomideki gelişmeler, yerel ve dünya haberleri Ulkugundem.com'da.

6 yaşındaki çocuğa istismar davasında yeni gelişme!

4 min read
6 yaşındaki çocuğa istismar davasında yeni gelişme!

6 yaşındaki çocuğa istismar davasında yeni gelişme!

Sabah Gazetesi’nden Seda Nur Günaydın ve Arzu Kaya’nın haberine göre Türkiye’yi ayağa kaldıran 6 yaşındaki kız çocuğunun istismarı olayına ilişkin davasa sanıklar baba Yusuf Ziya Gümüşel, anne Fatıma Gümüşel ve Kadir İstekli hakkında mağdur H.K.G.’nin avukatı tarafından tutuklama talep edildi. Ayrıca mağdur avukatı, dosyada gizlilik kararı verilmesini de istedi.

KIZ ÇOCUĞUNA CİNSEL İSTİSMAR OLAYINDA YENİ GELİŞME

Hiranur Vakfı’nın kurucusu Yusuf Ziya Gümüşel’in kızı H.K.G.’nin 6 yaşında evlendirilmesi ve cinsel istismara uğramasına ilişkin iddialar üzerine İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı’nın yürüttüğü soruşturmanın tamamlamasının ardından açılan davada yeni gelişmeler yaşanmaya devam ediyor.

DAVA AÇILMIŞTI

H.K.G’nin evlendirildiği Kadir İstekli hakkında ‘Çocuğun cinsel istismarı’ ve ‘Zincirleme şekilde nitelikli cinsel saldırı’ suçlarının 67 yıl 10 ay 15 gün, baba Yusuf Ziya Gümüşel ve anne Fatıma Gümüşel hakkında ise ‘Çocuğun nitelikli cinsel istismarı’ suçundan 22 yıl 6 ay hapis cezası istemiyle dava açıldı. İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı’nca hazırlanan iddianame İstanbul Anadolu 2. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edildi. Hazırlanan tensip zaptında sanıklar hakkında tutuklama kararı verilmemesi dikkat çekti.

MAĞDUR AVUKATINDAN TUTUKLAMA VE GİZLİLİK TALEBİ

Bu gelişmelerin ardından açılan davada yeni bir gelişme daha yaşandı. Mağdur H.K.G.’nin avukatı, tutuksuz sanıklar baba Yusuf Ziya Gümüşel, anne Fatıma Gümüşel ve Kadir İstekli hakkında tutuklama talebinde bulundu. Ayrıca mağdur avukatı, dosyada gizlilik kararı verilmesini de istedi. Öte yandan 2020 yılında başlayan soruşturmanın yürütüldüğü sırada savcılığın o dönem şüpheli olan 3 ismi tutuklama talebiyle mahkemeye sevk ettiği ancak tutuklama talebinin mahkeme tarafından reddedildiği ortaya çıkmıştı. Tutuklama talebinin reddedilmesi üzerine İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı’nın karara itirazda bulunduğu ancak ikinci kez tutuklama talebinin de reddedildiği öğrenilmişti.

AİLE BAKANLIĞI’NIN “TUTUKLAMA TALEBİ” DETAYLARINA SABAH ULAŞTI

Hiranur Vakfı’nın kurucusu Yusuf Ziya Gümüşel’in kızı H.K.G.’nin 6 yaşında evlendirilmesi ve cinsel istismara uğramasına ilişkin iddialar üzerine İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı’nın yürüttüğü soruşturmanın tamamlamasının ardından açılan davada yeni gelişmeler yaşanmaya devam ediyor.

BAKANLIKTAN ÖNEMLİ TALEP

İstanbul Anadolu 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nce görülecek davaya ilk olarak Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı müdahillik talebinde bulundu. Bakanlık H.K.G’nin evlendirildiği sanık Kadir İstekli, baba Yusuf Ziya Gümüşel ve anne Fatıma Gümüşel’in tutuklanmasını, 22 Mayıs 2023 günü görülecek duruşmanın yakın bir tarihe çekilmesi ve dosyada gizlilik kararına hükmedilmesi talep etti. Bakanlığın mahkemeye sunduğu talep dilekçesinin detaylarına Sabah Gazetesi ulaştı.

“SANIKLARIN KAÇMA İHTİMALİ VAR”

Mağdur H.K.G.’nin can güvenliğinin tehlikede olma ihtimaline dikkat çekilen dilekçede, ilerde mağdur ve çocuğu hakkında olumsuz kanaat oluşturulma ihtimalinin de kuvvetle muhtemel olacağı kaydedildi. Tüm bu nedenler ile mağdur H.K.G. ve çocuğunun üstün yararı göz önüne alındığında sanıkların kaçma şüphesi olduğuna vurgu yapılan dilekçede, sanıkların tutuklanması ve dosyada gizlilik kararı verilmesini talep etmenin zorunlu olduğu kaydedildi.

“SOMUT DELİL VARKEN ADLİ KONTROL ANLAŞILAMADI”

Suçun katalog suçlardan olduğu ve kuvvetli suç şüphesine dair somut delillerin olmasına rağmen sanıklar hakkında adli kontrol hükümlerinin uygulanmasının anlaşılamadığı ifade edildi. Suçun toplum nezdinde oluşturduğu infial ve suçun hem katalog suçlardan hem de birden çok defa işlendiğine vurgu yapılan dilekçede, kuvvetli suç şüphesinin bulunduğu belirtildi.

Talebin ardından İstanbul Anadolu 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nin vereceği karar bekleniyor.

Kaynak: www.sacitaslan.com
URL: https://www.sacitaslan.com/6-yasindaki-cocuga-istismar-davasinda-yeni-gelisme-haberi-558540

Bir yanıt yazın