Mayıs 28, 2024

Son Dakika Haberleri – Güncel Haberler

Gündemdeki haberler, güncel haberler, magazin, spor ve ekonomideki gelişmeler, yerel ve dünya haberleri Ulkugundem.com'da.

Apple Çin’den çıkıyor!

2 min read
Apple Çin’den çıkıyor!

Apple Çin’den çıkıyor!

Apple Çin’den çıkıyor: Şirketten dev yatırım!

Apple Çin’e bağımlılığı yok etmek için düğmeye bastı. Şirketin en büyük üreticilerinden Foxconn, Hindistan için yatırım planlarını belirledi.

ShiftDelete’den Ramazan Erdinç’in haberine göre
 akıllı telefon dünyasının en büyük ismi olan Apple, iPhone 14 ile birlikte çıtayı yeniden belirlemiş olsa da sorunlarla boğuşmaya devam ediyor. Şirket, serinin üretim aşamasından bugüne kadar birçok sorunla uğraştı. Bunun ana kaynağının Çin olduğunu düşünen Apple, yeni arayış içinde.

Foxconn, Hindistan’da 500 milyon dolarlık yatırım yapıyor
Apple’ın orta ve uzun vadede Çin’den ayrılmak istediği biliniyor. Şirketin üretim hattını Hindistan’a çevireceği söylenmişti. Detaylar ortaya çıkmaya devam ediyor. Apple’ın en büyük üreticisi olan Foxconn, Hindistan için yatırımlarını arttırıyor. Techcrunch’a göre şirket, ülkede 500 milyon dolarlık yatırım yapacak.

Bu yatırımla birlikte Foxconn, Hindistan sınırları içerisinde bulunan tesisini genişletecek. Ayrıca Apple, buradaki iş gücünü uzun vadede 4 katına çıkaracak. Yatırım, 8 Aralık 2022 tarihli bir Tayvan borsanda görüntülendi. Foxconn, yatırımı Hon Hai Technology India Mega Development Private Limited operasyonuna yerleştirecek.

Apple’ın Çin ayağında işler hiç de iyi gitmiyor. Çin’de bulunan Foxconn fabrikası, iPhone üretimi söz konusu olduğunda Apple’ın kalbi olarak gösteriliyor. Ancak, Çin’de yürütülen “koronavirüse karşı sıfır tolerans” politikası nedeniyle üretim birçok kez durdu. Apple bağımlılığı azaltmak için bu yatırımı yapmayı düşünüyor.

Özellikle son günlerde Çin’de yaşanan olaylar Apple şirketinin sabrını taşırdı. Açığı kapatmak isteyen fabrika, işçilerin tatil sezonu öncesinde üretim hattında kalmasını istedi. Ancak çalışanlar zorunlu kılınan bu duruma tepki gösterdi. Tepkiler karşısında şirket geri adım atmayınca Foxconn, protestolar ile karşı karşıya kaldı.

Kaynak: www.sacitaslan.com
URL: https://www.sacitaslan.com/apple-cinden-cikiyor-haberi-558382

Bir yanıt yazın