Mayıs 23, 2024

Son Dakika Haberleri – Güncel Haberler

Gündemdeki haberler, güncel haberler, magazin, spor ve ekonomideki gelişmeler, yerel ve dünya haberleri Ulkugundem.com'da.

Ayşe Gencer’in vefatı üzüntü yarattı

3 min read
Ayşe Gencer'in vefatı üzüntü yarattı

Ayşe Gencer'in vefatı üzüntü yarattı

Ünlü müzik adamı Kerem Görsev bir süredir tedavi gören Ayşe Gencer’in vefat haberini sosyal medya hesabından duyurdu.

Ayşe Gencer'in vefatı üzüntü yarattı

Ayşe Gencer'in vefatı üzüntü yarattı - Resim : 2

AYŞE GENCER KİMDİR?

İlham Gencer 1953’te şarkıcı Ayten Alpman’la evlendi 1961’de boşandılar.

Bu evlilikten Ayşe Gencer ve İlhan Gencer doğdu.

Ayşe Gencer, klasik müziğin ve cazın tınılarıyla erken yaşta tanıştı. Piyano öğretmeni olan babaannesinden ilk derslerini aldı. 18 yaşında TRT İstanbul radyosunun açtığı Hafif Batı Müziği Vokal Yarışması’nı kazanarak profesyonel müzik yaşamına adım attı. Bodrum Jazz Now adlı kulüpte, piyanoda Tuna Ötenel, kontrbasta Nezih Yeşilnil ve davulda Cankut Özgül eşliğinde caz söylemeye başladı. Erol Pekcan’dan destek gördü, cesaretlendi.

1988’de trompet sanatçısı İmer Demirer ile evlendi.

Akbank Caz Festivali, Yapı Kredi Caz Festivali, Antalya Caz Festivali, Bodrum Caz Festivali, Alanya Caz Günleri, Borusan Kültür ve Sanat Etkinlikleri, Ankara Türk Amerikan Kültür Derneği Caz & Blues Festivali, Ankara Caz Festivali gibi birçok yerli ve uluslararası caz festivalinde, kültür ve sanat etkinliklerinde sahne aldı; TRT Caz Orkestrası, İstanbul Klarnet Korosu ile konserler verdi.
Repertuarındaki parçaların hepsinin bir anısı ve kendisinde bıraktığı izler olduğunu söyleyen Ayşe Gencer, çok sevdiği standartlardan biri olan Everything Happens To Me adlı parçayı bas sanatçısı İlkin Deniz’in “Old School Jazz Standartları” albümünde seslendirdi; albüm Amerika’da yayınlandı. Ayşe Gencer 2011’de ilk albümü Bud Beatiful’u çıkarmıştı.

Gencer 2011’de verdiği bir şöyleşide müzik dünyasına adım atışını şöyle anlatmıştı: “1977’de, ben 20 yaşındayken Hafif Batı Müziği Caz Vokalisti Yarışması açılmıştı. Zerrin Özer, Ayşegül Aldinç ve ben o yarışmanın birincisi seçildik. Onlar annemin şarkılarıyla kazandılar, ben Tony Bennett’ten bir parçayla kazandım. O zaman televizyon tek kanaldı, burnunu çıkarsan meşhur oluyordun. Bir programa davet ettiler, ben çekindim kaçtım oradan. Zerrin’le o yarışmada çok iyi arkadaş olduk, Galata Kulesi’nde çıkmaya başladı. Bir gece beni de davet etti, zorla sahneye çıkarttı. İndim ve ilk profesyonel sahne teklifini o gece aldım, Galata Kulesi’nde caz söylemeye başladım. O da biraz turistlere yönelikti. Sonra da Bodrum’da hakiki manada bir caz kulübü olan Jazz Now’da sahneye çıktım, 24 yaşında ilk defa profesyonel caz söylemeye başladım.”

***

Sacitaslan.com olarak Ayşe Gencer’e Allah’tan rahmet; kederli ailesi ve tüm sevenlerine başsağlığı dileriz…

Kaynak: www.sacitaslan.com
URL: https://www.sacitaslan.com/ayse-gencerin-vefati-uzuntu-yaratti-haberi-559316

Bir yanıt yazın