Eylül 22, 2023

Son Dakika Haberleri – Güncel Haberler

Gündemdeki haberler, güncel haberler, magazin, spor ve ekonomideki gelişmeler, yerel ve dünya haberleri Ulkugundem.com'da.

Behiye Aksoy vefatının 7. yılında unutulmadı

2 min read
Behiye Aksoy vefatının 7. yılında unutulmadı

Behiye Aksoy vefatının 7. yılında unutulmadı

Türk Sanat Müziği’nin gelmiş geçmiş en büyük seslerinden Behiye Aksoy 7 yıl önce bugün aramızdan ayrılmıştı.

Yeri doldurulamaz efsanevi sanatçı, vefat yıl dönümünde hayranlarınca anıldı.

Dev sanatçının sosyal medyada sevenleri tarafından oluşturulan hayran sayfalarında bir çok duygusal mesaj yayınlanırken; usta sesin seslendirdiği şarkılar da paylaşıldı.

BEHİYE AKSOY KİMDİR?

Evlenmeden önceki soyadı Tetiker olan Behiye Aksoy, 19 Eylül 1933’te İstanbul’da dünyaya geldi.

Annesi ve halasının müziğe aşina olmaları, piyano ve ud çalmalarından ve Müzeyyen Senar ve Münir Nurettin Selçuk’un o devirlerdeki siyah-beyaz filmlerde söylediği film şarkılarından feyzalıp müziğe olan sevdası kendisiyle birlikte büyüyerek ortaokulu bitirdikten sonra Ankara Radyosu imtihanına girdi.

200 kişi arasından seçilip 1948 yılında stajyer olarak girdiği radyoda repetitör muavinliğine kadar yükseldi.

GAZİNOLARIN DEV ASSOLİSTİYDİ

Maksim Gazinosu tarihinde, Zeki Müren’le yarışan tek kadın rakip olan Aksoy; platin rengi saçları, pahalı mücevherleri ve şık kostümleriyle kendisinden sonra yetişen ses sanatçılarının örnek aldığı bir isim oldu.

Karekteristik hareketleri, sahnedeki büyük dehası daima ayakta alkışlandı. Plakları öyle çok ilgi gördü ki sanatçıya başarılarından ötürü altın plak değil platin taç armağan edilirdi. Müziği bıraktığı 80’li yıllara kadar daima sevilen ve gözde sanatçılardan olmayı başardı.

Alzheimer tedavisi gördüğü özel bakım evinde 31 Mayıs 2015 tarihinde hayata gözlerini yuman Türk Sanat Müziği sanatçısı Behiye Aksoy’un vefatıyla gerek müzik dünyasında gerekse unutulmaz gazino tarihinde bir sayfa kapanmış oldu.

Kaynak: www.sacitaslan.com
URL: https://www.sacitaslan.com/behiye-aksoy-vefatinin-7-yilinda-unutulmadi-haberi-549738

Bir cevap yazın