Temmuz 19, 2024

Son Dakika Haberleri – Güncel Haberler

Gündemdeki haberler, güncel haberler, magazin, spor ve ekonomideki gelişmeler, yerel ve dünya haberleri Ulkugundem.com'da.

Bilim dünyasında çığır açan ilaç: Kalbi onaran jel

2 min read
Genç olmak kalp hastalıklarından korumuyor!

Genç olmak kalp hastalıklarından korumuyor!

Sözcü Gazetesi’nin haberine göre ekip, jeli sağlıklı farelere enjekte ettiğinde, iki hafta boyunca kalpte kaldığını gözlemledi. Çalışma lideri Katharine King şunları söyledi: “Henüz yeni bir keşif olmasına rağmen, bu yeni teknolojinin kalp krizi sonrasında kalpleri onarmaya yardımcı olma potansiyeli çok büyük.”

Araştırma İngiliz Kardiyovasküler Derneği konferansında sunuldu. Araştırmacılar, yıllardır kalp yetmezliğinde ilerleme riskini azaltmanın bir yolu olarak hasarlı kalplere yeni hücreler vermenin yollarını arıyorlar. Ancak tarihsel olarak, hücreler doğrudan kalbe enjekte edildiğinde, yalnızca yüzde 1’i hayatta kaldı.

DENEYLER DEVAM EDİYOR

Son çalışmada, araştırmacılar, kalp kası hücreleri olmak üzere programlanmış insan hücrelerini bir jele eklediler ve onları üç hafta boyunca bir tabakta büyütebildiler.

Ekip, bu teknolojinin yaşayan bir kalpte de çalışabileceğini kanıtlamak için, sağlıklı farelere jel enjekte etti ve jelin iki hafta boyunca kalpte kaldığını görüldü.

Kalbin elektriksel aktivitesini ölçen ekokardiyogramlar ve elektrokardiyogramlar, enjeksiyonun güvenli olduğunu doğruladı.

Araştırmacılar şimdi, kalp hücrelerinin yeni kas dokusu geliştirip geliştiremeyeceğini ve kalbin verimli bir şekilde pompalama yeteneğini geri kazanmaya yardımcı olup olmadığını görmek için kalp krizinden hemen sonra bu tedaviyi farelerde denemeyi planlıyorlar.

Kaynak: www.sacitaslan.com
URL: https://www.sacitaslan.com/bilim-dunyasinda-cigir-acan-ilac-kalbi-onaran-jel-haberi-550191

Bir yanıt yazın