Temmuz 18, 2024

Son Dakika Haberleri – Güncel Haberler

Gündemdeki haberler, güncel haberler, magazin, spor ve ekonomideki gelişmeler, yerel ve dünya haberleri Ulkugundem.com'da.

Bitter çikolataların çoğunun tehlikeli seviyede ağır metal içerdiği ortaya çıktı

3 min read
Bitter çikolataların çoğunun tehlikeli seviyede ağır metal içerdiği ortaya çıktı

Bitter çikolataların çoğunun tehlikeli seviyede ağır metal içerdiği ortaya çıktı

Bitter çikolataların çoğunun tehlikeli seviyede ağır metal içerdiği ortaya çıktı

Independent Türkçe’de yer alan habere göre,
ABD merkezli kâr amacı gütmeyen Tüketici Raporları, birçok ünlü markanın ürettiği bitter çikolatada yüksek seviyede ağır metal tespit etti.

Tüketici haklarını savunmak üzere 1936’da Tüketici Birliği adıyla kurulan kurumun yeni raporunda Hershey’s, Godiva ve Trader Joe gibi tanınmış markaların ürünlerinden bahsedildi.

Araştırmada incelenen 28 ürünün tamamının kurşun ve kadmiyum içerdiği anlaşıldı. Bu iki ağır metal hem çocuklarda hem de yetişkinlerde bir dizi sağlık sorununa neden olabiliyor.

Rapora göre, incelenen ürünlerden 23’ünden günde sadece 30’ar gram yiyen yetişkinler, söz konusu metallerden en az birini zararlı seviyede tüketmiş oluyor.

Öte yandan küçük miktarlarda bile ağır metallere uzun süre istikrarlı biçimde maruz kalmak, çeşitli sağlık sorunlarını beraberinde getirebilir.

Uzmanlar özellikle kurşun maruziyetinin çocuklarda gelişimi büyük ölçüde engelleyebileceğini ve kalıcı beyin hasarına yol açabileceğini söylüyor.

Tüketici Raporları ekibinden gıda güvenliği araştırmacısı Tunde Akinleyei “Ancak her yaştan insan için risk var” ifadelerini kullandı. Araştırmacı, sık maruziyetin yetişkinlerde de sinir sistemi sorunlarından böbrek hasarına kadar birçok rahatsızlığa neden olabileceğine dikkat çekti.

Kurşun ve kadmiyum tatlı patates, ıspanak ve havuç gibi diğer birçok gıdada doğal olarak yer alabilir. Birden fazla kaynaktan alınan küçük miktarlarda ağır metal bile tehlikeli seviyelere ulaşabilir.

Bu nedenle uzmanlar, ağır metallere maruziyetin mümkün olduğunca sınırlanması gerektiğini belirtiyor.

Britanyalı pazar araştırma şirketi Mintel’e göre tüketicilerin yüzde 15’i her gün çikolata yiyor.

Araştırmacılara göre 28 üründen 5’inin daha az seviyede ağır metal içermesi, tüketiciler açısından olumlu bir sonuç.

Kurum, söz konusu ürünleri internet sitesinde listelerken, Akinleye konuyla ilgili şunları söylüyor:

Bu, şirketlerin daha az miktarda ağır metal içeren ürünler üretmelerinin ve tüketicilerin zevk aldıkları daha güvenli ürünler bulmalarının mümkün olduğunu gösteriyor.

Kaynak: www.sacitaslan.com
URL: https://www.sacitaslan.com/bitter-cikolatalarin-cogunun-tehlikeli-seviyede-agir-metal-icerdigi-ortaya-cikti-haberi-558907

Bir yanıt yazın