Haziran 20, 2024

Son Dakika Haberleri – Güncel Haberler

Gündemdeki haberler, güncel haberler, magazin, spor ve ekonomideki gelişmeler, yerel ve dünya haberleri Ulkugundem.com'da.

Büyük İstanbul depremi için tarih ve büyüklük tahmini!

2 min read
Büyük İstanbul depremi için tarih ve büyüklük tahmini!

Büyük İstanbul depremi için tarih ve büyüklük tahmini!

CNN Türk’ün haberine göre konuyla ilgili açıklama yapan deprem ve zemin mekaniği uzmanı Serhat Durmuş “Yarın deprem olma ihtimali İstanbul’da yüzde 70. Deprem olmayan her yıl, bu yüzde 2,5 oranında artmaya devam ediyor. Büyük İstanbul depremi artık çok daha yakın. En son 2019 Eylül’de 5.8 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Bu deprem neticesinde Orta Marmara Çukuru’nda kilitlenme zonu dediğimiz noktada hareketlenme başladı. Jeofizikçilerin aslında endişe duydukları şey bu” dedi.

BÜYÜK İSTANBUL DEPREMİ NE ZAMAN BEKLENİYOR?

Durmuş bu soruya yanıt olarak “Benim öngörüm şu; önümüzdeki 3 yıl içerisinde mutlaka ciddi bir deprem bekliyorum. 7.2 ile 7.6 büyüklüğü arasında bir deprem bekliyorum. Bu aralığı verme sebebim de şu; Orta Marmara Çukuru’ndaki kilitlenme zonunda meydana gelecek olan depremin yaratabileceği enerji bu. Biz bunun üzerine çalışmalarımızı yapıyoruz” ifadelerini kullandı.

DEPREM HAZIRLIKLARI VE ESKİ YAPILAR NE DURUMDA?

Durmuş konuyla ilgili “İstanbul’da yaklaşık 1 milyon 528 bin 768 tane bina var. Bu binaların yüzde 70.2’si kötü durumda ve yıkılma ihtimali var. Kesin yıkılma ihtimali olanların bina sayısı ise 192 bin bina.” şeklinde konuştu.

İstanbul depremi öncesi uzmanlar bina stoklarının bir an önce yenilenmesini önerdi.

Aksi takdirde megakentin acı bilançoyla karşı karşıya kalabileceği ifade edildi.

Kaynak: www.sacitaslan.com
URL: https://www.sacitaslan.com/buyuk-istanbul-depremi-icin-tarih-ve-buyukluk-tahmini-haberi-559031

Bir yanıt yazın