Haziran 16, 2024

Son Dakika Haberleri – Güncel Haberler

Gündemdeki haberler, güncel haberler, magazin, spor ve ekonomideki gelişmeler, yerel ve dünya haberleri Ulkugundem.com'da.

Cildin kuruması ve çatlamasına engel olabilen 9 besin

3 min read
Cildin kuruması ve çatlamasına engel olabilen 9 besin

Cildin kuruması ve çatlamasına engel olabilen 9 besin

Kışın cildin kuruması ve çatlamasına engel olabilen 9 besin

Kış aylarında soğuk hava, rüzgar, kalorifer ve elektrikli soba kullanımıyla havasız ortamlar cilt sağlığını kötü etkiliyor. Bu sebeplerden ötürü cilt kuruluğu meydana gelebiliyor. Bu durumdan mustarip kişiler kremin yanı sıra bazı besinlerle de cildini nemlendirebiliyor.

Independent Türkçe’de yer alan habere göre, Vitamin ve minerallerle dolu bir beslenme düzeni, zorlu kış aylarında cildinize iyi bakmanızı sağlayabiliyor.

Tatlı patates

Tatlı patates, A ve C vitaminleri açısından zengin. A vitamini cildi, güneş ışığının zararlarından koruyor. Ayrıca cildin aşırı kurumasını da önlüyor. Öte yandan çok fazla A vitaminin kuru cilde ve dudak çatlağına yol açabileceğini unutmayın.

C vitaminiyse ciltte kolajenin artmasını sağlıyor. Vücudun yapı iskelesinin hammaddesi olan kolajenin temel görevi bağ dokusunu güçlendirmek ve vücut bütünlüğünü korumak. Kolajen cildin canlı, nemli ve sağlıklı olmasına da yarıyor.

Portakal

Kışın sağlık deposu portakal, yüksek miktarda C vitamini barındırıyor. Güne bir portakal ya da bir bardak portakal suyuyla başlamak cildinize iyi gelebilir. Bu meyve ayrıca potasyum içeriyor. Potasyum, vücudun sıvı elektrolit dengesinin sağlanmasında rol oynuyor.

Ispanak

Ispanaktaki C vitaminin yanı sıra K vitamini de kolajen üretiminin artmasına neden oluyor. Önemli bir besin olan potasyum da bu sebzede mevcut.

Kırmızıbiber

Diğer ürünler gibi A ve C vitaminleri içeren kırmızıbiber, aynı zamanda K ve E vitaminlerini de barındırıyor. K vitamini kolajen seviyesini yükseltirken E vitamini hasar ve kuruluktan kaynaklanan iltihaplanmayı azaltabiliyor.

Somon

Somon önemli miktarda Omega 3 yağ asitler içeriyor. Bu yağ asitleri cilt sağlığında önemli rol oynuyor. Somon da ayrıca iltihaplanma ve kuruluğa iyi gelen D vitamini de bulunuyor.

Ayçekirdeği

Çeyrek fincan ayçekirdeği, yetişkin bir kişi için önerilen günlük E vitamini ihtiyacının neredeyse yarısını karşılıyor. Bu vitamin antiinflamatuar özellikler taşıyor ve cilt bariyerinin korunmasını sağlıyor. Ayçekirdeği ayrıca cildi, zararlı morötesi ışınlardan koruyan bakır içeriyor.

Badem

Bir başka E vitamini kaynağı olan badem, cilt bariyerini güçlendiriyor. Badem aynı zamanda protein ve lif kaynağı.

Dana ciğeri

Dana ciğeri tıpkı tatlı patates gibi yüksek miktarda A vitamini içeriyor. Bu vitamin morötesi ışının verdiği zararın önlenmesini sağladığı gibi cildin nemli kalmasına yarıyor. Böylece örneğin sedef hastalığının yol açtığı kaşıntılı cilde iyi geliyor.

Çiğ istiridye

İstiridyede bolca bulunan çinko, kuruluğun sebebiyet verdiği hasarların onarılmasını sağlıyor. Bunda ayrıca antioksidan görevi gören ve kolajen üretiminde rol oynayan bakır da bulunuyor.

Kaynak: www.sacitaslan.com
URL: https://www.sacitaslan.com/cildin-kurumasi-ve-catlamasina-engel-olabilen-9-besin-haberi-559113

Bir yanıt yazın