Şubat 28, 2024

Son Dakika Haberleri – Güncel Haberler

Gündemdeki haberler, güncel haberler, magazin, spor ve ekonomideki gelişmeler, yerel ve dünya haberleri Ulkugundem.com'da.

Çin, Mars’a İnen İkinci Ülke Oldu: Tianwen-1 Uzay Aracı, Mars’a İniş Yaptı

2 min read
Çin, Mars’a İnen İkinci Ülke Oldu: Tianwen-1 Uzay Aracı, Mars’a İniş Yaptı

Çin, Mars’a İnen İkinci Ülke Oldu: Tianwen-1 Uzay Aracı, Mars’a İniş Yaptı

Dev ülkeler Mars’a olan harekâtlarını artırırken Çin de bunun gerisinde kalmadı. 23 Temmuz 2020 tarihinde Çin, Long March 5 adlı roketiyle Mars’a rover gönderdi. Geçtiğimiz aylarda Mars’tan video ve resim paylaşan uzay taşıtı, Çin devletine bağlı medya kuruluşunun bugün yaptığı paylaşıma göre zaferle Mars’a indi. Böylece Tianwen-1 görevinin Mars’a gidiş düzeyi bitirildi.

Çin’in Zhurong adlı rover’ını taşıyan iniş taşıtı, Mars’a değmesiyle beraber Çin’in Mars’a inmeyi başaran ikinci ülke olmasını sağladı. İniş taşıtı, taşıdığı Zhurong rover’ıyla beraber gezegenin “Utopia Planitia” adı verilen bölgesine iniş yaptı. Bu bölgeye 1976 senesinde NASA’nın Viking 2 uzay taşıtı iniş yapmıştı. Vasıta, inişinin ardından rampasını açarak Zhurong’un da Mars’a değmesini sağladı.

Çin, Mars’a erişen ikinci ülke oldu:

çin

İsmini Antik Çin mitolojisindeki ateş tanrısından alan Zhurong, bünyesinde iki kamera, Mars-Rover yeraltı keşif radarı, Mars manyetik alan dedektörü ve Mars meteoroloji monitörü gibi donanımlara yer veriyor. Çin, Zhurong ile beraber Kızıl Gezegen’in abuhavasını ve jeolojisini tahlili hedefliyor. Uzay taşıtı, Mars’ta en az 90 Mars günü faaliyet gösterecek biçimde planlandı.

İniş taşıtını ve birliktesiki rover’ı taşıyan yörünge taşıtı, iniş bölgesi Utopia Planitia’nın üstünde 3 aydan fazla bir vakittir uçuş yapıyordu. Vasıta, yumurta biçiminde bir yörünge izleyerek her 49 saatte bir Mars’a yakın uçuyordu. Tianwen-1 görevinin iniş düzeyinin bitirilmesiyle Çin, gelecekteki öteki niyetlerine daha da yanaştı.

Çin, 2028 – 2030 seneleri gibi Mars’a bir araya gelen misalleri almak üzere yine bir görev tertip etmeyi tasarlıyor. Bugüne kadar hiçbir ülke Mars’tan Dünya’ya bir misal getirmedi. Çin’in amaçladığı zaman aralığıysa NASA ve ESA’nın tasarladığı zaman aralığıyla hemen hemen aynı. Bu, ülkeler arası yeni bir rekabet anlamına kazançken Çin, sadece Mars’la kanaat etmeyerek gelecekte Güneş Sistemi’nin kıyısındaki Jüpiter’e de bir görev yapmayı tasarlıyor.

Kaynak: www.webtekno.com
URL: https://www.webtekno.com/cin-mars-tianwen-1-inis-yapti-h109896.html

Bir yanıt yazın