Mayıs 28, 2024

Son Dakika Haberleri – Güncel Haberler

Gündemdeki haberler, güncel haberler, magazin, spor ve ekonomideki gelişmeler, yerel ve dünya haberleri Ulkugundem.com'da.

Doğuş’un Bilal Sonses’e açtığı davada karar!

2 min read
Doğuş'un Bilal Sonses'e açtığı davada karar!

Doğuş'un Bilal Sonses'e açtığı davada karar!

Sözcü Gazetesi’nden Hayati Arıgan’ın haberine göre şarkıcı Doğuş, Bilal Sonses’in ‘Elin olamam’ isimli şarkısının giriş ve final kısmıyla kendisinin ‘Bunun adına yürek derler’ isimli şarkısının giriş ve final kısmının birebir olarak kullanıldığını ileri sürerek mahkemeye başvurmuştu. Şarkıların geri kalan kısımlarının da benzer olduğunu ifade eden Doğuş kendisi gibi şarkıcı Bilal Sonses’e 5 kuruşluk tazminat davası açmıştı.

“YOUTUBE’DAN GİZLEDİ’”

Avukat Eda Salman aracılığıyla sunulan dava dilekçesinde “Davalı Bilal Sonses müzakere süreci biter bitmez ‘Elin olamam’ isimli eseri kendisine ait YouTube hesabında gizlemiştir. Müvekkilim kendisinden izinsiz bir şekilde eserinin değiştirilmesi sebebiyle büyük üzüntü yaşamıştır. Bu şekilde emeklerinin boşa gittiğini düşünerek manevi zarar görmüştür. Bu yüzden 5 kuruşluk manevi tazminat talep ediyoruz” ifadelerine yer verilmişti.

KARAR DURUŞMASI

İstanbul Fikri Sınai Haklar Hukuk Mahkemesi’nde görülen karar duruşmasına taraf avukatları katıldı.

Bilal Sonses’in avukatı “Dava konusu ‘Elin olamam’ isimli şarkının bestecisi Uğur Ataş’tır. Ayrıca dava konusu eser hiçbir platformda kullanılmamış, hiçbir gelir elde edilmemiştir” diyerek davanın reddini talep etti.

Davacı Doğuş’un avukatı Eda Salman ise “Bahsi geçen eser YouTube platformunda söz ve müzik Bilal Sonses’e ait olarak yayınlanmıştır. Davanın kabulünü talep ediyoruz” dedi.

Mahkeme, yapılan incelemede Bilal Sonses’in ‘Elin olamam’ isimli şarkısının giriş ve final müziğinin Doğuş’a ait ‘Bunun adına yürek derler’ isimli şarkı ile birebir aynı olduğunu tespit etti.

Mahkeme, Sonses’in Doğuş’a 5 kuruşluk manevi tazminat ödemesine karar verdi.

Kaynak: www.sacitaslan.com
URL: https://www.sacitaslan.com/dogusun-bilal-sonsese-actigi-davada-karar-haberi-558067

Bir yanıt yazın