Mayıs 23, 2024

Son Dakika Haberleri – Güncel Haberler

Gündemdeki haberler, güncel haberler, magazin, spor ve ekonomideki gelişmeler, yerel ve dünya haberleri Ulkugundem.com'da.

DÜNYACA ÜNLÜ RESSAM NİHAT KEMANKAŞLI’NIN SERGİSİ ANKARA’DA AÇILIYOR

3 min read
DÜNYACA ÜNLÜ RESSAM NİHAT KEMANKAŞLI'NIN SERGİSİ ANKARA'DA AÇILIYOR

DÜNYACA ÜNLÜ RESSAM NİHAT KEMANKAŞLI'NIN SERGİSİ ANKARA'DA AÇILIYOR

“AVRUPA’DA KEMANKAŞLI İMZASI”

Hacettepe Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesinden mezun olduktan sonra,
yurt içi ve yurt dışında, solo sergiler gerçekleştiren ve Avrupa’da bir çok başarıya imza atan ve İstanbul cemiyet hayatının yakından tanıdığı bir isim olan ünlü ressam Nihat Kemankaşlı, şimdilerde yeni bir heyecan içinde.

Sanatsal çalışmalarını İstanbul’daki atölyesinde sürdüren ve önemli koleksiyonlarda resimleri bulunan Kemankaşlı, aynı zamanda İstanbul Aydın Üniversitesi’nde öğretim görevlisi olarak sanat ve tasarım konulu dersler vererek yeni nesil ressamlar yetiştirmeye devam ediyor.

“TERCİHİ SANATTA SIRA DIŞI OLMAK”

Eserlerinde mekanı ve figürleri sıra dışı bir şekilde tuval yüzeyine aktaran, nesneleri ve figürleri var oldukları halleriyle etkin bir biçimde ifade etmesi ile dikkatleri üzerine çeken ünlü ressam, Resimlerinde kurguladığı atmosferi sade ve net bir biçimde aktarıyor.

Kemankaşlı eserlerinde klasik perspektif algısını bozarak, izleyiciyi alışık olmadığı bakış açısıyla eserlerine dahil etmek istiyor. Nesnenin yüzeyden uzaklaşıp, kendini renk ve biçimle, üç boyutlu olarak anlamlandırması, “gerçek yaşam”ın içine doğrudan girip, burada yer edinerek gerçeğin dışını en doğal şekliyle göstermeyi amaçlıyor.

“KAFASINDAKİ DÜŞÜNCEYİ ÖTEYE TAŞIDI”

Bir çok sanat eleştirmeni Nihat Kemankaşlı’nın sanatıyla ilgili ele aldıkları yazılarında; “Nihat Kemankaşlı, düşünceyi çerçevelenip kalıplaşmış anlamların ötesine taşır. Özgürleştirir. Hür bırakır. Resimde her nesne kendi başına karar verme yetisini kullanır! Nesneler denetlenemez! Engellenemez! Çünkü hepsi aslında ressamın yaşamda rutin gibi görünen doğum-ölüm arasına sıkışıp kalan süreç içinde yüzeyi özgürleşme alanıdır. Herhangi bir kısıtlamaya, zorlamaya veya davranışa bağlı kalmaksızın kendi başınalığıyla bir hesaplaşma işidir yüzeyleri. Bu nedenle, nesneleri doğadan bazen bir bütün halinde, bazen de parçalayarak çözümlemek için çekip çıkarır. Her bir nesneyi tuvalde makro düzeyde irdelediğini düşünüp, doğayı ve yaşam gereçlerimizi ulam ulam resmine taşıdığını söylemek mümkündür.’’ der.

“I’M NİHAT KEMANKAŞLI”

Nihat Kemankaşlı’nın  son dönem resimlerinden oluşan I’M NİHAT KEMANKAŞLI isimli solo sergisi, 17 Eylül – 16 Ekim 2021 tarihleri arasında Galeri Siyah Beyaz’da ziyaretleriyle buluşmaya hazırlanıyor.

Ünlü Ressamın bundan sonraki sergileri  Londra’da ve İsviçre’de gerçekleşecek.

Kaynak: www.sacitaslan.com
URL: https://www.sacitaslan.com/dunyaca-unlu-ressam-nihat-kemankaslinin-sergisi-ankarada-aciliyor-haberi-537658

Bir yanıt yazın