Haziran 20, 2024

Son Dakika Haberleri – Güncel Haberler

Gündemdeki haberler, güncel haberler, magazin, spor ve ekonomideki gelişmeler, yerel ve dünya haberleri Ulkugundem.com'da.

Evcil hayvan sahipleri RFID çip taktırmak zorunda! Son tarih 31 Aralık

2 min read
Evcil hayvan sahipleri RFID çip taktırmak zorunda! Son tarih 31 Aralık

Evcil hayvan sahipleri RFID çip taktırmak zorunda! Son tarih 31 Aralık

Evcil hayvanlara çip zorunluluğunda son hafta! Fiyatı ve cezası

Evcil hayvan sahiplerinin kedi, köpek ve gelinciklerine RFID çip taktırmak için 1 hafta kaldı. Aksi takdirde cezai işlem uygulanacak.

ShiftDelete’ten Mert Can Aka’nın haberine göre, geçtiğimiz aylarda Resmi Gazete’de evlerinde evcil hayvan bakan milyonlarca insanı etkileyen bir yönetmelik yayınlandı. Buna göre evcil hayvan kategorisine giren kedi, köpek ve gelinciklere RFID çip olarak bilinen deri altı implantın takılmasına karar verildi. 

Evcil hayvan sahipleri RFID çip taktırmak zorunda! Son tarih 31 Aralık

İlk olarak geçtiğimiz yıl alınan kararda evcil hayvan sahiplerinin yetişkin köpekleri için 2021, kedi ve gelincikleri için 2022 sonuna kadar RFID çip taktırması gerektiği açıklandı. Yavrularda ise 3 aylık olana kadar zorunluluk olmadığı belirtildi. Fakat bu kural faaliyete geçmedi.

Ardından 22 Nisan 2022’de yönetmeliğe giren karar ile evcil hayvan sahiplerinin kedi, köpek ve gelinciklerine RIFD çip taktırmak için 31 Aralık 2022’ye kadar vakti olduğu açıklandı. Bu süre zarfında işlemin yapılmaması halinde ise 1634 TL idari para cezası uygulanacak.

Bu işlem aslında alınan karar öncesinde de hayvan sahipleri tarafından yapılabiliyordu. Veterinerlerde işlem için istenen ücret 225 TL. Fakat alınan karar sonrasında devlet desteği sağlanacağı ve 75 TL’ye yaptırılabileceği açıklandı. Özel veteriner kliniklerinde yaptırmak isterseniz de 150 TL ila 300 TL arası bir ücret ödemeniz gerekecek.

Prosedür aslında oldukça basit. Evcil hayvan için özel tedarik edilen RIFD çip tıpkı aşı yapılır gibi şırınga benzeri enjektör ile deri altına yerleştiriliyor. Boyutu bir pirinç tanesinden küçük olduğu için hayvana hiçbir rahatsızlık vermiyor. Hatta varlığını bile hissetmeyecektir.

Tabii bu çiplerin günümüzde alışık olduğumuz GPS takip cihazları gibi çalışmadığını belirtelim. Zira RIFD teknolojisini kullandığı için bir okuyucu-tarayıcı cihaza ihtiyaç olacaktır. Fakat olası bir çalınma veya kaybolma durumunda belediye ekipleri tarafından bulunduğu zaman üzerindeki bu çip sayesinde hem sahibine hem de sağlık verilerine ulaşılabilecek.

Kaynak: www.sacitaslan.com
URL: https://www.sacitaslan.com/evcil-hayvan-sahipleri-rfid-cip-taktirmak-zorunda-son-tarih-31-aralik-haberi-558953

Bir yanıt yazın