Haziran 16, 2024

Son Dakika Haberleri – Güncel Haberler

Gündemdeki haberler, güncel haberler, magazin, spor ve ekonomideki gelişmeler, yerel ve dünya haberleri Ulkugundem.com'da.

Hizmet, perakende ve inşaatta güven azalmaya devam ediyor

2 min read
Hizmet, perakende ve inşaatta güven azalmaya devam ediyor

Hizmet, perakende ve inşaatta güven azalmaya devam ediyor

Sözcü Gazetesi’nin haberine göre girişim üst yöneticilerinin; girişimleri için mevcut duruma ilişkin değerlendirmelerini ve yakın gelecek için beklentilerini ölçen mevsim etkilerinden arındırılmış güven endeksi, mart ayında bir önceki aya göre; hizmet sektöründe yüzde 6,2, perakende ticaret sektöründe yüzde 3,1 ve inşaat sektöründe yüzde 2,0 azaldı.

Şubat ayında da güven endeksi önceki aya göre hizmet sektöründe yüzde 1,2, perakende ticaret sektöründe yüzde 3,8 ve inşaat sektöründe yüzde 3,3 azalmıştı.

İYİMSERLİK AZALMAYI SÜRDÜRÜYOR

TÜİK verilerine göre martta inşaat güven endeksi 81, perakende ticaret sektörü güven endeksi 116 ve hizmet sektörü güven endeksi 111,3 olarak belirlendi. Buna göre perakende ve hizmet sektörlerinde iyimserliğin düşmeye devam ettiği ve inşaat sektöründeki kötümserliğin arttığı görüldü.

0-200 aralığında değer alan güven endeksinin 100’den büyük olması sektörün mevcut ve gelecek döneme ilişkin iyimserliğini, 100’den küçük olması ise kötümserliğini gösteriyor.

Kaynak: www.sacitaslan.com
URL: https://www.sacitaslan.com/hizmet-perakende-ve-insaatta-guven-azalmaya-devam-ediyor-haberi-546921

Bir yanıt yazın