Şubat 28, 2024

Son Dakika Haberleri – Güncel Haberler

Gündemdeki haberler, güncel haberler, magazin, spor ve ekonomideki gelişmeler, yerel ve dünya haberleri Ulkugundem.com'da.

İsrail-Filistin gerilimi artıyor!

9 min read
Filistin’de ölü sayısı artıyor, Trump’tan çirkin sözler!

Filistin’de ölü sayısı artıyor, Trump’tan çirkin sözler!

Lafçı Gazetesi’nin haberine göre İsrail ordusu, Gazze Şeridi’ne hava ve kara işlemi başlatıldığını duyurdu. İsrail harekât için kuruluş tarihi olan 14 Mayıs’ı seçti.

Harekâta ait açıklama yapan İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, “Hamas’a çok ağır bir bedel ödeteceğimizi söyledim, bunu yapıyoruz ve büyük bir eforla devam edeceğiz. Son laf henüz söylenmedi ve bu harekât gerektiği sürece devam edecek” ifadesini kullandı.

Hamas tarafından yapılan açıklamada, İsrail’in Gazze Şeridi’ne son birkaç dakika içinde 150’den fazla hava hamlesi asıllaştırdığını ifade etti.

İSRAİL’İN BİR HAYLİ KENTİNDE SİREN SESLERİ YÜKSELDİ

İsrail’in Gazze Şeridi’ne müteveccih hava hamle devam ederken, can kayıpları giderek çoğalıyor. İsrail’in Gazze Şeridi’ne tertip ettiği hava hamlelerine Hamas tarafından İsrail’de bir hayli kente 100 roket fırlatarak karşılık verdi.

Roketler başta başşehir Tel Aviv’de yer alan Ben Gurion Beynelmilel Havaalanı olmak üzere, Aşkelon, Aşdod, Shfela bölgesi ve Ramla kentlerinde sirenleri ve hava korunma sistemlerini harekete geçirdi. Hamle sırasından Ben Gurion Beynelmilel Havaalanı’nda yükselen siren sesleri sebebi ile yurttaşlar panik halinde kaçışmaya başlarken, Ramla’da ise bir evin yanına roket düşmesi neticeyi yangın çıktı.

Hamas’ın silahlı kolu El Adaleysem Tugayları tarafından yapılan açıklamada, İsrail ordusunun işlediği kabahatlere tepki olarak Aşdod ve Aşkelon şehirlerinin bombaladığı duyurularak, “El Adaleysem Tugayları, İsrail ordusunun sivilleri ve konutları hedef almasına, çocukların ve kadınların öldürülmesine yanıt olarak Aşdod ve Aşkelon şehirlerine 100 füzeyle büyük bir füze hamlesi başlattı” denildi.

Öte yandan İsrail’in Aşkelon kentine roketlerin düşmesi neticeyi pek çok semtte elektriklerin kesildiği bildirildi.

GAZZELİLER KONUTLARINI TERK ETMEYE BAŞLADI

İsrail eforlarının Filistin’in Beyt Hanun kentine ve Gazze Şeridi’nin kuzeyinde yer alan Umm Al-Nasr köyüne tertip ettiği topçu bombardımanı sebebiyle 1 çocuğun yaşamını kaybettiği, 15 şahsın ise yaralandığı belirtilmişti. Bölgede bombardıman neticeyi bir hayli evin zarar gördüğünü bildiren yetkililer, bölgelerdeki sivillerin konutlarını terk etmek zorunda kaldıklarını ifade etti.

GÜNEY LÜBNAN’DAN İSRAİL’E ROKET ATILDI

İsrail’in Gazze Şeridi’ne müteveccih hava atakları devam ederken, Lübnan’dan İsrail’e roket hamlesi tertip edildi. İsrail Korunma Güçleri IDF tarafından yapılan açıklamada, Güney Lübnan’dan İsrail’in kuzeyine 3 adet roket atıldığı bildirilirken, roketlerin boş alana düştüğü aktarıldı. IDF, roket atağını kimin yaptığına dair henüz bir açıklama yapmadı.

İsrail medyasında yer alan haberlerde, roket hamlesinde hava korunma sistemlerinin devreye girmediği ve bölgede sirenlerin çalmadığını ifade etti. Vakada can veren ya da yaralanan bildirilmedi. Lübnanlı bir askeri kaynak medyaya verdiği beyanatta ise, roketlerin Hizbullah tarafından değil Filistinli bir grup tarafından fırlatıldığını iddia etti.

Lübnan güvenlik servislerinden bir lafçı ise, roketlerin Lübnan’ın güneyinde yer alan Filistin sığınmacı kampı bölgesinden atıldığını öne sürdü. İsrail’e atılan roketlerin kaynağı belirsizliğine gözetirken, soruşturmanın devam ettiği bildirildi. Roketlerin Rashidieh sığınmacı kampı etrafından atıldığı iddia edildi.

ÖLÜ SAYISI YÜKSELİYOR

İsrail tertip ettiği hava hamlesi ile Gazze Şeridi’nin güneyindeki Refah ile Beyt Lahya’yı vurdu. Ataklarda Refah’da bulunan bir polis merkezi, Beyt Lahya kentinde bir tarım arazisi hedef alındı.

Hamle neticeyi Refah’taki polis merkezi tamamen devrilirken Beyt Lahya’daki tarım arazisinde çıkan yangında büyük zarar alana geldi.

İsrail’in Gazze Şeridi’ne müteveccih hava atakları gece gündüz sürekli devam ederken, ataklarda çok rakamda sivil yaşamını kaybetti. Filistin Sağlık Bakanlığı, İsrail’in Gazze’ye müteveccih hücumlarında can kaybının 28’si çocuk, 15’i kadın olmak üzere 109’a yükseldiğini, 621 şahsın da yaralandığını açıkladı.

SOKAK ÜZERİNDEKİ SİVİLLERİ VURDULAR

İsrail, Gazze Şeridi’nde sivilleri hedef almaya devam ediyor. Gazze’nin güneyinde yer alan Sabra Mahallesi’ndeki Al Thalatiny Sokağı üzerinde İsrail tarafından daha evvel vurulan bir noktada yaralılara destek eden sivilleri insansız hava vasıtayı İHA ile vurdu.

Filistinli kaynaklar hücumlar neticeyi 4 şahsın yaşamını kaybettiğini, 6 şahsın yaralandığını aktardı. İsrail’in sivilleri hedef aldığı hamle anı anı etrafta bulunan yurttaşlar tarafından cep telefonu ile anbean kayıt altına alındı.

MİLLİ İSLAM BANKASI HEDEF ALINDI

İsrail, Gazze Şeridi’ne müteveccih ataklarını sürdürürken dün Milli İslam Bankası’nın Bureyc Sığınmacı Kampı’nda bulunan şubesini hedef almıştı. Hava hamlesinde yerle bir edilen binanın enkazı görüntülendi. Hücumlar sebebiyle kullanılamaz hale gelen binadaki faaliyetler ise öbür bankalara yönlendirildi.

BİR ÜLKE DAHA UÇUŞLARI DURDURDU

Polonya milli havayolu firmayı LOT, Tel Aviv uçuşlarını bugünden itibaren askıya aldığını açıkladı. Firma, mevzubahisi kararın alınmasında son günlerde İsrail ve Gazze Şeridi’nde yaşanan hadiseleri mazeret gösterdi.

LOT Basın Lafçısı Krzysztof Moczulski, “Bugünkü uçuş dahil Tel Aviv’e hakikatleştirilecek tüm uçuşlarımızı askıya aldık. Uçuşların yine açılması İsrail’deki vaziyetin vaziyetine bağlı. Her seferinde güvenlik tahlili yapıp kararlarımızı bu güzergahta alacağız. Ancak önümüzdeki birkaç gün içerisinde Tel Aviv’e uçmayacağımızı zannediyorum” ifadelerini kullandı.

LOT, haftada 3 defa Varşova-Tel Aviv seferi tertip ediyordu. Daha evvel de British Airways, Virgin Atlantic, Iberia, United Airlines, American Airlines, Delta Air Lines işletmeleri Tel Aviv uçuşlarını askıya aldıklarını duyurmuştu.

BM GÜVENLİK KONSEYİ PAZAR GÜNÜ BİR ARAYA GELECEK

Amerika Birleşik Devletleri’nin BM Büyükelçisi Linda Thomas-Greenfield, “BM Güvenlik Konseyi pazar günü İsrail ve Gazze’deki vaziyeti görüşmek üzere bir araya gelecek” dedi.

BM GENEL SEKRETERİ GUTERRES’DERİ ÇAĞRI

Birleşmiş Milletler BM Genel Sekreteri Antonio Guterres sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı açıklamada, “Bayram ruhuna olan hürmetimden dolayı, Gazze ve İsrail’deki husumetlerin şipşak gevşetilmesi ve durdurulması için çağrıda bulunuyorum. Zati çok fazla masum sivil can verdi. Bu çatışma ancak tüm bölgede radikalleşmeyi ve fazlalığı artırır” dedi.

Amerika Birleşik Devletleri, 120 PERSONELİNİ İSRAİL’DEN TAHLİYE ETTİ

Amerika Birleşik Devletleri Korunma Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, bölgede devam eden şiddet hadiseleri sebebiyle ihtiyat olarak, Amerika Birleşik Devletleri Hava Güçlerine ait C-17 nakliye uçağı ile takribî 120 personelini İsrail’den tahliye ettiği kaydolundu

Amerika Birleşik Devletleri, VATANTAŞLARINI UYARDI

Amerika Birleşik Devletleri, devam eden çatışmalar sebebi yurttaşlarını İsrail’e seyahat etmemeleri mevzusunda uyardı.

Amerika Birleşik Devletleri Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, İsrail ile Hamas arasında devam eden şiddet çatışmalar sebebiyle İsrail, Batı Şeria ve Gazze için Seyahat İhtarı seviyesinin yükseltildiği belirtildi. Korona virüs Covid-19 olaylarında yaşanan eksilme neticeyi “Seviye 2’ye” düşürülen Seyahat İhtarı’nın, “Seviye 3’e” yükseltildiğini belirten Bakanlık, “Roketler Gazze etrafını ve Kudüs dahil, güney ve orta İsrail’deki bölgeleri etkilemeye devam ediyor. İsrail genelinde protesto ve şiddet hadiselerinde apaçık bir çoğalış yaşandı. Son şiddet hadiseleri arasında vandalizm, taş fırlatma, taşıtların yakılması ve yoldan geçenlere hücumlar yer alıyor. Protestolar ve şiddet, hemen hemen hiçbir ihtar olmadan alana gelmeye devam edebilir” ifadelerini kullandı.

BATI ŞERİA’DA GAZZE’YE DESTEK PROTESTOLARI

Batı Şeria’nın Nablus, Embriyo, El-Halil, Tulkarim ve Kalkilya’da Gazze’ye destek protestoları için Filistinliler caddelere döküldü. Bazı şehirlerde ulus taşıtları ile kafileler oluştururken, kimilerinde ise alanlarda İsrail karşıtı ve Gazze’ye destek sloganları attılar. El Halil’de ise Filistinli protestocular ile İsrail polisi arasında çatışma çıktı.

“İSRAİL’İN BU HUKUK TANIMAZ TUTUMUNUN SON BULMASI İÇİN NE GEREKİYORSA YAPACAĞIZ”

İrtibat Başkanı Fahrettin Altun, İsrail ordusunun Gazze Şeridi’ne kara harekatı başlatmasına ait sosyal medya hesabından açıklama yaptı.

Altun, “İsrail, kırımlarına ve terör eylemlerine sürekli bir biçimde devam ediyor. İşgalci İsrail, senelerdir hukuksuz bir biçimde her türlü insan hakkını ayaklar altına alarak kuşatma altında yakaladığı Gazze’ye şimdi de kara işlemi başlatıyor. Filistin için beynelmilel her platformda gayret etmeye devam edeceğiz. İsrail’in bu hukuk tanımaz tutumunun son bulması için ne gerekiyorsa yapacağız. Gayretimiz Filistin bütün anlamıyla hürlüğüne kavuşana dek sürecektir. Bu hukuksuzluk ve işgal şipşak son bulmalıdır” ifadelerine yer verdi.

“TÜRKİYE FİLİSTİN ULUSUNUN YANINDA OLMAYA DEVAM EDECEKTİR”

Cumhurbaşkanlığı Lafçısı İbrahim Kalın, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, “İsrail’in Gazze’ye müteveccih atakları, yeni kırımların habercisidir. İsrail’in hukuk dışı ve işgalci tutumuna karşı tüm dünyayı acilen mesullük almaya davet ediyoruz. Türkiye Filistin ulusunun yanında olmaya devam edecektir” ifadelerini kullandı.

Kaynak: www.sacitaslan.com
URL: https://www.sacitaslan.com/israil-filistin-gerilimi-artiyor-haberi-532625

Bir yanıt yazın