Şubat 28, 2024

Son Dakika Haberleri – Güncel Haberler

Gündemdeki haberler, güncel haberler, magazin, spor ve ekonomideki gelişmeler, yerel ve dünya haberleri Ulkugundem.com'da.

Kediler, ‘Görünmeyen’ Kutularda Dahi Oturmayı Neden Çok Seviyorlar?

2 min read
Kediler, 'Görünmeyen' Kutularda Dahi Oturmayı Neden Çok Seviyorlar?

Kediler, 'Görünmeyen' Kutularda Dahi Oturmayı Neden Çok Seviyorlar?

Kedilerin kendileri ve yaş mama dışında bırakamadıkları, çok hoşlandıkları tek şey koliler desek mübalağa etmiş olmayız. Her ebattan, her renkte, her biçimde koliler kedilerin sanki zaafı. Yeter ki içine girip kıvrılabilecekleri bir kutu olsun, onlardan mutlusu yok. Peki neden? Kediler paketleri neden bu kadar hoşlanıyor?

Bu suale bilim insanları da uzunca senelerdir yanıt arıyor. Ancak ne yazık ki kediler üzerinde bilimsel deneyler yapmak ve yanıtlar almak o kadar da kolay değil. Köpeklerin aksine, tabiatları gereği kedileri yapacağınız deney için eğitemezsiniz zira ne yaparsanız yapın kafalarına eseni yapmaya devam ederler. Merkezine kedileri ve paketleri koyan acayip bir deneyden elde edilen netice ise kafaları daha çok karıştıracak türden.

Reel bir kutu olmasa da olur:

kediler kutuları neden seviyor?

Kedilerin paketleri bu kadar hoşlanmasının sebepleri arasında yarattığı güvenlik hissi, barbar bir avcı olan kedilerin paketleri birer pusu noktası olarak görmesi olasılığı gibi değişik alternatifler üzerinde duruluyor. Bir analist ve yüksek lisans talebesi olan Gabriella Smith tarafından yürütülen bir araştırma ise kedilerin optik yanılsamalara da duyarlı olduğunu ve ortada reel bir kutu olmasa dahi oluşan bir kutu yanılsamasının kediler için yeterli olduğunu gösteriyor.

500 katılımcı ile başlayan ancak 30 şahsın neticeye vardırabildiği bu araştırmada kediler konutlarında, natürel etraflarında sahipleri tarafından gözlemlendi. Yapılan deney ise şuydu; her biri çeyreği kırpılmış bir daire gibi görünen kağıtlar kesilerek zemine ‘kanizsa üçgeni‘ olarak da öğrenilen bir yanılsamaya neden olacak biçimde dizildi. Ancak bu defa üçgen değil, kare oluşturması sağlandı. Bu sayede yerde hakikatinde olmayan bir kare oluşmuş oldu. Yapılacak olan ise kedilerin bu ‘paketlerin’ içine girip girmeyeceğini izlemekti.

Araştırmayı bitiren 30 şahıstan ve kedilerinden elde edilen bilgiler ortaya koydu ki kedilerin gözleri ve beyinleri de optik yanılsamalardan etkileniyor ve yerdeki biçimi bir kutu gibi düşünerek gidip ortasına oturuveriyorlar. Başka Bir Deyişle kediler, ortada reel bir kutu olmasa dahi gidip o kolinin ortasına oturuyor. 

Kaynak: www.webtekno.com
URL: https://www.webtekno.com/kediler-gorunmeyen-kutularda-dahi-oturmayi-neden-cok-seviyorlar-h109882.html

Bir yanıt yazın