Temmuz 18, 2024

Son Dakika Haberleri – Güncel Haberler

Gündemdeki haberler, güncel haberler, magazin, spor ve ekonomideki gelişmeler, yerel ve dünya haberleri Ulkugundem.com'da.

Kefir ve turşu gibi fermente gıdalar ruh sağlığına faydalı

2 min read
Kefir ve turşu gibi fermente gıdalar ruh sağlığına faydalı

Kefir ve turşu gibi fermente gıdalar ruh sağlığına faydalı

Sözcü Gazetesi’nin haberine göre bağırsaklarımız ve beynimiz sürekli iletişim halinde olduğundan, bağırsak sağlığımızı korumak için fermente gıdaların yanı sıra lif, meyve ve sebze açısından zengin, dengeli ve çeşitli bir diyet tüketmek ruh sağlığının iyileşmesine yardımcı olabilir.

STRES BAĞIRSAK SORUNLARINI TETİKLİYOR

Daily Mail’in haberine göre, “The Science of Nutrition” kitabının yazarı Rhiannon Lambert, stresli hissettiğimizde vücudun “savaş ya da kaç tepkisi” olarak bilinen bir süreçten geçtiğini söyledi.

Stresli hissedildiğinde sıklıkla sindirim ve bağırsak sağlığı sorunları yaşanabileceğini vurgulayan Lambert, diyete daha fazla fermente gıda eklendiğinde bu dengenin yeniden sağlanabileceğini söyledi.

Diyete kahvaltıda doğal yoğurt veya öğle yemeğinde lahana turşusu gibi basit eklemeler, sağlıklı ve dengeli bir bağırsak mikrobiyomunu korumanın ayrılmaz bir parçası olabilir, bu da sonuç olarak dengeli bir mizaç anlamına gelir.

Fonksiyonel beslenme uzmanı Pauline Cox da, “Lahana turşusu tüketirken süpermarket raflarındaki kavanozların aksine kendiniz yaparak daha sağlıklı beslenebilirsiniz” dedi.

Kaynak: www.sacitaslan.com
URL: https://www.sacitaslan.com/kefir-ve-tursu-gibi-fermente-gidalar-ruh-sagligina-faydali-haberi-558242

Bir yanıt yazın