Ocak 26, 2022

Son Dakika Haberleri – Güncel Haberler

Gündemdeki haberler, güncel haberler, magazin, spor ve ekonomideki gelişmeler, yerel ve dünya haberleri Ulkugundem.com'da.

Lohusa depresyonu kapris değildir

1 min read
Lohusa depresyonu kapris değildir

Lohusa depresyonu kapris değildir

Türkiye Gazetesi’nden Ziyneti Kocabıyık’ın haberine göre lohusa depresyonunun doğumdan sonraki ilk 6 hafta içinde sinsice başladığını ve birkaç ay içinde düzeldiğini ifade eden Evre, “Fakat 1-2 yıla kadar da sürebilir. Bu durumda mutlaka tedavi edilmesi gerekir” dedi.

“Şiddetli hüzün ya da boşluk duygusu, duyarsızlık, aşırı yorgunluk, enerji eksikliği ve bedensel şikâyet gibi durumlar, doğum sonrası yaşanabilecek depresyon belirtileridir” diyen Evre, “Aynı zamanda aile, arkadaş veya keyif veren etkinliklerden uzak durma, bebeğini yeterince sevmediği inancı ya da bebeğin beslenmesi ve uykusu ile ilgili duyulan endişelerle bebeğe zarar verme korkusu depresyon belirtisi olabilir. Ayrıca anneler, konsantrasyon zorlukları, bellek zayıflığı, psikomotor hareketliliğinde artış, yerinde duramama, endişe, sinirlilik, sınırlılık, bunaltı, kendiliğinden ağlama ve panik atak krizleri, iştahsızlık, kilo kaybı, uykusuzluk, bebekle ilgilenmek istememe ya da bebeği öldürmek isteme gibi durumlar yaşayabilir. Anne acizlik duygusu ile ölümü düşünebilir” ifadelerini kullandı.

Kaynak: www.sacitaslan.com
URL: https://www.sacitaslan.com/lohusa-depresyonu-kapris-degildir-haberi-542702

Bir cevap yazın