Aralık 1, 2022

Son Dakika Haberleri – Güncel Haberler

Gündemdeki haberler, güncel haberler, magazin, spor ve ekonomideki gelişmeler, yerel ve dünya haberleri Ulkugundem.com'da.

Maymun çiçeği salgını için flaş açıklama: “Çiçek aşısı yüzde 85 koruma sağlar”

2 min read
Maymun çiçeği salgınına tecrit kararı: 3 hafta sürecek

Maymun çiçeği salgınına tecrit kararı: 3 hafta sürecek

Danimarka, virüsün görüldüğü 17’nci ülke olurken Arjantin’de de henüz maymun çiçeği olup olmadığı kesinleşmemiş şüpheli bir vaka kaydedildi.

Sabah Gazetesi’nden Burak Çelik ve Dilan Kaya uzmanlara virüsü sordu:

Prof. Dr. Kenan Midilli: Kovid gibi kolaylıkla, solunum yoluyla bulaşmıyor, uzun süreli ve yakın temas gerekiyor. Bu yüzden kontrolü daha kolay. Gerektiğinde uygulamaya sokulabilecek yüzde 85 koruyabilen çiçek aşısı da var.

Prof. Dr. Ayşegül Çopur Çiçek: Kovid-19 bir RNA virüsüydü, bu ise DNA virüsü. RNA virüsleri çok fazla mutasyon yaptığı için yayılma hızı daha fazlaydı. DNA virüslerinde mutasyon çok fazla olmuyor. O yüzden pandemi beklemiyoruz. Çiçek aşısı çok büyük bir buluş olarak insanlığa hizmet etti. Bu aşı maymun çiçeğinden de korur ama 1980’lere bakacak olursak o dönemde aşılanmış olanlar şu an 40’lı yaşları devirdiler; dolayısıyla artık aşının koruyuculuğunun zayıf olacağı düşünülüyor. Yeni nesil bu aşıyla aşılanmadığı için daha riskli görülebiliyor.

Prof. Dr. Zühtü Tanıl Kocagöz: Çiçek aşısı Türkiye’de geliştirildi ve uzun yıllar tüm dünyada uygulandı. Ancak 1982’de DSÖ tarafından hastalığın kaybolduğu açıklanınca bu tarihten sonra doğanlara çiçek aşısı yapılmadı. Bu aşılar yeniden uygulanabilir.

Doç. Dr. Ümit Savaşçı: Elimizde maymun çiçeği virüsüne karşı aşımız ve iki tane ilacımız var. Korkuya gerek yok, vatandaşlarımız rahat olsun.

Kaynak: www.sacitaslan.com
URL: https://www.sacitaslan.com/maymun-cicegi-salgini-icin-flas-aciklama-cicek-asisi-yuzde-85-koruma-saglar-haberi-549433

Bir cevap yazın