Temmuz 18, 2024

Son Dakika Haberleri – Güncel Haberler

Gündemdeki haberler, güncel haberler, magazin, spor ve ekonomideki gelişmeler, yerel ve dünya haberleri Ulkugundem.com'da.

Öksürük sesinden zatürreyi tanıyan yapay zeka geliştirildi

2 min read
Öksürük sesinden zatürreyi tanıyan yapay zeka geliştirildi

Öksürük sesinden zatürreyi tanıyan yapay zeka geliştirildi

Independent Türkçe’nin haberine göre bilim insanları, öksürük seslerini dinleyerek zatürreyi tanıyan bir yapay zeka programı geliştirdi.

Güney Kore’deki Hanyang Üniversitesi’nden araştırmacı Jin Yong Jeon ve ekibi, yapay zekayı eğitmek için zatürre teşhisi konmuş insanların seslerini kullandı.

Ancak yapılan deneyde her odanın ve kayıt cihazının farklı olmasına dikkat edildi. Böylelikle yapay zeka odaların akustiği ve kayıt cihazlarındaki teknik değişimlerden etkilenmeyecekti.
Buradan elde edilen bilgiler öksürük sesleriyle birleştirilince yapay zekanın zatürreyi her ortamda tanıyabildiği görüldü.

Ekip çalışmanın sonuçlarını Amerika Akustik Derneği’nin 5 Aralık’ta düzenlediği 183. toplantısında sundu.

Zatürre dünyanın en yaygın ölüm nedenlerinden biri. Pnömoni diye de bilinen hastalık çocukları, yaşlı yetişkinleri ve hastanede tedavi görenleri etkiliyor.

Bağışıklığı zayıf bu kişilerin zatürreden kurtulabilmesi için erkenden teşhis ve tedavi edilmeleri çok önemli.

Ancak mevcut teşhis yöntemleri, bir dizi kan testi ve röntgen çekimini içeriyor. Bunların yapılmasından da önce doktorun hastayı yüzyüze muayene etmesi ve zatürreden şüphelenmesi gerekiyor.

O yüzden Jeon ve ekibi, tasarladıkları yapay zekanın, ticari kullanıma açılacak düzeye geldiğinde teşhis ve tedavi yöntemlerinde büyük fark yaratacağına inanıyor.

Ancak bu teknolojinin etkisi yalnızca erken teşhis değil, uzaktan muayeneler için de çok önemli olabilir.

Jeon, “Öksürük sesleriyle ilgili bilgiler aracılığıyla bir hastalığın otomatik olarak teşhis edilmesi, yüz yüze yapılamayan tedaviyi de kolaylaştıracaktır” dedi.

Kaynak: www.sacitaslan.com
URL: https://www.sacitaslan.com/oksuruk-sesinden-zaturreyi-taniyan-yapay-zeka-gelistirildi-haberi-558340

Bir yanıt yazın