Haziran 20, 2024

Son Dakika Haberleri – Güncel Haberler

Gündemdeki haberler, güncel haberler, magazin, spor ve ekonomideki gelişmeler, yerel ve dünya haberleri Ulkugundem.com'da.

Prof. Dr. Naci Görür: “İstanbul depreminde uzatmaları oynuyoruz'”

2 min read
Prof. Dr. Naci Görür: "İstanbul depreminde uzatmaları oynuyoruz'"

Prof. Dr. Naci Görür: "İstanbul depreminde uzatmaları oynuyoruz'"

NTV’nin haberine göre olası İstanbul depreminin etkilerini anlatan “Derin Uğultu” belgeselinin galasına katılan Bilim Akademisi üyesi Naci Görür önemli uyarılarda bulunarak, İstanbul depremi için artık uzatmalara geçildiğini söyledi.

İstanbul’un en az 7.2 büyüklüğünde deprem tehdidi altında olduğunu söyleyen Görür, ”30 sene içerisinde deprem olma olasılığı yüzde 64 olarak karşımıza çıkıyor. 2022 yılına geldiğimize göre artık uzatmaları oynuyoruz” dedi.

“HALİÇ’TEN BAŞLAYIP SİLİVRİ’YE KADAR KIYIDAN İTİBAREN…”

Naci Görür, deprem anında daha fazla risk altında olabilecek bölgeleri de bir kez daha hatırlattı. Görür, ”Haliç’ten başlayıp Silivri’ye kadar kıyıdan itibaren 10 kilometre şerit içerisindeki yerleşim alanları daha fazla tehdit altında olacak” diye konuştu.

Marmara Denizi’nde kıyıdan 8-9 kilometre uzaklıktaki fayın megakente etkisinin büyük olması bekleniyor.

Geçen ay da bir uyarıda bulunan Naci Görür, Avrupa Yakası’nda Silivri’ye kadar olan tüm bölgeyi ‘Cehennemin içi’ olarak tanımlamıştı.

Görür, bu bölgenin çürük malzemeden oluşan jeolojik yapısı dikkat çekmiş, ”Karada aktif faylar yok ancak, denizdeki hareket buradaki fayları da etkileyebilir. 7.2 büyüklüğündeki bir deprem, Küçükçekmece’den Büyükçekmece’ye kadar olan bölgede heyelanları harekete geçirebilir” diye konuşmuştu.

Kaynak: www.sacitaslan.com
URL: https://www.sacitaslan.com/prof-dr-naci-gorur-istanbul-depreminde-uzatmalari-oynuyoruz-haberi-550762

Bir yanıt yazın