Şubat 28, 2024

Son Dakika Haberleri – Güncel Haberler

Gündemdeki haberler, güncel haberler, magazin, spor ve ekonomideki gelişmeler, yerel ve dünya haberleri Ulkugundem.com'da.

Sezgin Baran Korkmaz ABD’ye 86 milyon dolar kaçırmış

3 min read
Sezgin Baran Korkmaz ABD’ye 86 milyon dolar kaçırmış

Sezgin Baran Korkmaz ABD’ye 86 milyon dolar kaçırmış

Lafçı Gazetesi’nin haberine göre İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığınca başlatılan ve KOM Daire Başkanlığı, İstanbul Mali Kabahatlerle Gayret Şube Müdürlüğü, Mali Kabahatleri Araştırma Heyeti Başkanlığı MASAK ile Vergi Teftiş Heyeti Başkanlığı görevlilerinin beraber yürüttüğü kara para soruşturması sonuncu hazırlanan iddia belgesinin ayrıntıları muhakkak oldu.

İddia Belgesinde, Hazine ve Maliye Bakanlığı’na bağlı Mali Kabahatleri Araştırma Heyeti Başkanlığı MASAK “kabahatten hasar gören”, Sezgin Baran Korkmaz ile beraber 10 birey “kuşkulu” olarak yer aldı.

İddia Belgesinde, MASAK tarafından 28 Eylül 2020 tarihinde savcılığa tahlil raporu sevk edildiği, raporda kuşkululardan Sezgin Baran Korkmaz’ın etrafında bulunan kişilerle ortak hareket ederek, Amerika Birleşik Devletleri’deki bağlantıları sayesinde elde ettikleri haksız hasılatları çok rakamda banka harekâtıyla kurmuş oldukları veya yetkilisi oldukları işletme hesaplarına aktardıkları ileri sürüldü.

SBK Holding Anonim İşletmeyi, Blane Teknoloji Sistemleri Sanayi ve Ticaret A.Ş., Biofarma İlaç Sanayi ve Ticaret A.Ş., Isanne SARL ve Komak Isı İzolasyon Sistemleri Sanayi ve Ticaret Ltd. firmaları da “malen mesul” olarak gösterildi.

ASIL YARARLANAN BİREY

Yapılan para transferi işlerine de iddia belgesinde yer verildi. Hakkında tutma kararı bulunan Sezgin Baran Korkmaz için iddia belgesinde şu ifadeler yer aldı:

“Kom Daire Başkanlığı’nca tanzim edilen 28/12/2020 tarihli Araştırma Raporuna göre; araştırma mevzusu işletmelerdeki ortaklık yapısı, idare heyetlerinde sık sık yaşanan farklılıklar, işletmelerdeki pay devirleri ile kuşkulu Sezgin Baran Korkmaz’ın kendisi ile akrabalık, çalışan kaydı, işletme ortağı, idare heyeti azası vb. sıfatlarda görev almalarının, kişilerin ekonomik vaziyetleri ile bağdaşmayan yaşamın basmakalıp akışına ters Havale/Elektronik Fon Transferi/Swift yapmalarından ‘asıl yararlanan’ şahsın kuşkulu Sezgin Baran Korkmaz olduğu tespit edilmiştir.”

PARA TRAFİĞİ 

MASAK Başkanlığı tarafından hazırlanan Aklama Analizi Raporu’nda yer alan tespitlere göre Sezgin Baran Korkmaz’ın, yüzde 100 payına sahip olduğu SBK Holding aracılığıyla 2013 – 2016 seneleri arasında 46 milyon 608 bin doları, Lüksemburg’da kurmuş olduğu ISANNE SARL işletmeyi ve SBK Holding’in alt işletmelerinden olan Biofarma ilaç Sanayi A.Ş. aracıyla da 2015 – 2016 seneleri arasında 40 milyon dolarlık haksız kazancı Amerika Birleşik Devletleri’de bulunan Bank Of America’daki hesabına yolladığı tespit edildi.

Korkmaz’ın 6 milyon doları da zincir biçiminde ilerleyen operasyonlarla, gayrimeşru kaynağını saklamak ve hukuki bir yolla elde edildiği mevzusunda kanı uyandırmak emeliyle akladığı öne sürüldü.

7 BUÇUK SENE MAPUSU İSTENDİ

İddia Belgesinde, Sezgin Baran Korkmaz hakkında “Kabahatin mevzusunu oluşturan malvarlığı bedelini, bu özelliğini öğrenerek satın almak, kabul etmek, bulundurmak veya kullanmak” kabahatinden ayrı ayrı 3 seneden 7 sene 6’şar aya kadar mapusla cezalandırılması istendi.

Kaynak: www.sacitaslan.com
URL: https://www.sacitaslan.com/sezgin-baran-korkmaz-abdye-86-milyon-dolar-kacirmis-haberi-532656

Bir yanıt yazın