Şubat 28, 2024

Son Dakika Haberleri – Güncel Haberler

Gündemdeki haberler, güncel haberler, magazin, spor ve ekonomideki gelişmeler, yerel ve dünya haberleri Ulkugundem.com'da.

The Economist: Türkler eve kapandı, ülke yabancılara kaldı

5 min read
The Economist: Türkler eve kapandı, ülke yabancılara kaldı

The Economist: Türkler eve kapandı, ülke yabancılara kaldı

İngiliz mecmua The Economist, Türkiye’nin turizm kazancına şiddetle gereksinim dinlediğini, bu sebeple Türkler konuta kapanırken ülkenin yabancılara kaldığını yazdı.

Türkiye’de vatandaşlara caddeye çıkma yasağı uygulanırken turistlere özgürlük tanınması dünyanın da gündeminde.

İngiliz The Economist mecmuasının son rakamında yer alan “Herkes nereye gitti? Türkiye’de pandemi turizmi” başlıklı yazıda “Türkler konutlarında mahsur kalırken, ülke yabancılara kaldı” ifadelerine yer verildi.

‘Türkiye Elektrik Kurumu YAPMANIZ GEREKEN ERDOĞAN HAKKINDA TWEET ATMAMAK’

Türkiye’de turistlerin geçmiş senelerde zati müthiş yemek, güzel karşılama ve tatil alternatifleri yelpazesiyle yeterince şımartıldığını, ülkede uzun zamandır devam eden kur krizi sebebiyle son iki senede doların TL karşısında takribî yüzde 60 değer kazandığını ve sayede Türkiye’de tatil yapmanın ucuzladığını belirten mecmua, Türkiye’de lüks bir oteldeki oda maliyetinin, bir Avrupa başşehrinde Airbnb’den yakalanan sıkışık bir daireden daha ucuz olduğunu aktardı. Reuters: Türkiye, vatandaşlarını konuta kapatırken yabancı turistleri ağırlıyor

Turistlerin türkiye elektrik kurumu yapması gerekenin Recep Tayyip Erdoğan hakkındaki düşüncelerini tweet atmamak için kendilerini yakalamak olduğunu belirten mecmua, yalnızca bir senede Türkiye’nin hassas cumhurbaşkanına hakaret ettikleri bahanesiyle 36 bin birey hakkında soruşturma açıldığını belirtti.

‘YABANCILAR BOŞ SOKAKLARDA DOLAŞIYOR’

Bugünlerde Türkiye’de turistleri başka bir sürprizin beklediğini belirten mecmua, turizmi canlandırmak için Türkiye’nin tatilcileri Covid-19 kısıtlamalarından muaf yakaladığını yazdı.

Ülkede corona virüsü salgınında hadise ve vefat rakamlarının çoğalması sonrasında 17 Mayıs’a kadar caddeye çıkma yasağı duyuru edildiği aktarılan yazıda, ülkenin neredeyse turistlere kaldığını, misalin İstanbul’da yabancıların boş sokaklarda yürüdüklerini ve boş vapurlara bindiklerini kaydoldu.

ÇAVUŞOĞLU’NUN LAFLARINA YER VERİLDİ

Akdeniz sahillerinde turistlerin boş kumsallarda başıboşluk edebildiklerini, denizde yalnız kalıp uzun müddet yüzebildikleri ancak Türkler benzerini yaparken tutulduklarında jandarma tarafından sudan çıkarıldıklarını ve bir aylık minimum fiyatın üzerinde bir sayı olan 3180 TL ceza kesildiğini, Türklerin ayrıca içkili alkol de satın alamadığını aktaran mecmua, yabancıların otellerde hürce içkili alkollerini içebildiklerini belirtti.

15 Mayıs’tan itibaren Britanya dahil bir düzineyi aşkın ülkeden gelen yolculardan Türkiye’ye girişte Covid-19 testinin istenmeyeceğini, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun “Turistin göreöğreneceği herkes aşılanacak” dediğini aktaran mecmua, hâlâ ilk doz aşı olmayı bekleyen ve yabancı bir turistin görmesi olası olmayan Türklerin dargın olduklarını, ülkede aşılamanın yavaşladığını, Çinli Sinovac şirketinden 100 milyon doz aşı sipariş edilmesine karşın yalnızca 27 milyon aşının geldiğini anlattı. ‘Ben aşılıyım’ videosu tepkiler üzerine yayından kaldırıldı

‘TURİSTLERE KIRMIZI HALI SERİLDİ’

Türkiye’nin turizm kazancına şiddetle gereksinimi olduğunu, 2019’da 34,5 milyar dolar olan turizm kazancının geçen yıl pandemi sebebiyle 12,6 milyar dolara gerilediğini, bu vaziyetin de halihazırda yüksek olan cari sarihi daha da artırdığını, bu senede de ocak-mart yarıyılında geçen seneye göre turizm kazancının yüzde 40 eksildiğini, İngiltere’nin Türkiye’yi bu hafta seyahatler için kırmızı listeye alarak ciddi kısıtlamalar getirdiğini, UEFA’nın da Şampiyonlar Ligi Finali’ni İstanbul’dan Portekiz’e aldığını, Türkiye’ye en çok turist yollayan ülke olan Rusya’nın Türkiye’ye neredeyse tüm uçuşları hazirana kadar durduğunu, bu adımın Erdoğan’ın Kırım’ın ilhakıyla alakalı Rusya’ya dönük tenkit ve Ukrayna’nın NATO azalığına destek açıklamasından sonra geldiğini hatırlatan The Economist, nisan sonunda alınan karantina temkinleriyle hadise rakamlarının 60 binin üzerinden altlara doğru çekildiğini, bunun da yaz aylarında turizmin canlanması için ülkeyi azıcık umutlandırdığını ancak ülkede yaşayanların konuta kapatılıp turistlere kırmızı halı serilmesinin güzel karşılanmadığını belirtti.

‘ABSÜRTLÜK, ADALETLİ DEĞİL’

Yazıda ayrıca, Bodrum’dan Kaan Alpan adlı bir bankacının “Bu absürtlük. Şayet doğru zamanda kapanma olsaydı şimdi açılma olabilirdi” lafları aktarıldı.

Mecmuada bu birey için “Yabancı olsaydı denize girip ferahlaması özgür olacaktı ancak bir Türk olarak en fazla süratlice markete gidebilir” denildi ve yüzmeye gitmeyi düşünmediğini belirten Kazak bir turistin “Türk komşularım konutta mahsur kalmışken bunu onlara yapamam, bu adaletli değil” laflarına yer verildi.

Kaynak: www.patronlardunyasi.com
URL: https://www.patronlardunyasi.com/haber/The-Economist-Turkler-eve-kapandi-ulke-yabancilara-kaldi/250369

Bir yanıt yazın