Şubat 28, 2024

Son Dakika Haberleri – Güncel Haberler

Gündemdeki haberler, güncel haberler, magazin, spor ve ekonomideki gelişmeler, yerel ve dünya haberleri Ulkugundem.com'da.

TL’ye bayram yok! Dolar 8.50’yi de aştı

3 min read
TL’ye bayram yok! Dolar 8.50'yi de aştı

TL’ye bayram yok! Dolar 8.50'yi de aştı

Amerika Birleşik Devletleri’de yüzde 4.2’ye yükselen enflasyon Fed’in faiz artıracağı beklentisini kuvvetlendirdi. Dolar efor kazandı, büyüyen ülke paraları değer kaybetti. Dolar/TL yüzde 2.2 yükselişle 8.50’yi aştı.

Piyasalar dün bayram tatiline girerken, dolar kuru yeniden yüzde 2’nin üzerinde yükseldi. Küresel emtia maliyetlerindeki yükselişle Amerika Birleşik Devletlerinde nisan ayı harcayıcı maliyetleri temennileri aşarak senelik yüzde 4.2 çoğalış kaydoldu.  Amerika Birleşik Devletlerinin 10 senelik bono faizleri ise yüzde 1.69 seviyelerine kadar yükseldi.

TL’Yİ VURDU

Amerika Birleşik Devletlerinde yüksek enflasyon, Amerika Birleşik Devletleri Merkez Bankası’nın Fed öngörülenden daha erken bir zamanda faiz artıracağına ait temennileri artırırken bu da doların efor kazanmasına neden oluyor. Fed’in faiz artırmasıyla özellikle büyümekte olan ülkelerden para çıkışı yaşanabilir. Bu da büyümekte olan ülkelerin para ünitelerinin dolar karşısında zayıflamasına yol açıyor. 

Cılız makro görünüm, Türk Lirası’nın en fazla baskının altına girme potansiyelini de ortaya çıkarıyor. Nitekim bayram tatili sebebiyle yurtiçi piyasaların kapalı olduğu harekât gününde dolar 8.5098 lirayı, Euro ise 10.2735 lirayı test etti. Euro ve dolardan oluşan sepet kur ise 9.3821 ile son 6 ayın azami seviyesini gördü.

OLUK OLUK DOLAR BASILIRKEN REFORMLAR YAPILMALIYDI

Sabancı Üniversitesi Finans Kürsüsü Başkanı Prof. Dr. Özgür Demirtaş, Twitter’dan yaptığı paylaşımda Amerika Birleşik Devletlerinde düşük faiz etrafının senelerce devam ettiğini ve oluk oluk dolar basıldığını belirterek, “O yarıyılda yapısal reformlar yapılsaydı, bu yarıyıllarda böyle olmazdı. Su akarken testi ile top oynamak yerine su doldurmak gerekiyordu” dedi.

Amerika Birleşik Devletlerinin çelişkide olduğunu belirten Demirtaş, “Ani faiz çoğalışı yaparlarsa varlık maliyetleri makûs etkilenir. Yapmazlarsa da enflasyonist tehlike alırlar” diye konuştu.

İŞLER GİTGİDE GÜÇLEŞİYOR

Ekonomist Emrah Sözcü ise Amerika Birleşik Devletlerinde enflasyonun yüksek gelmesinin bizim için makûs olduğunu belirterek, şunları söyledi:

“Zati hemen karşılığını gördük. Yüksek enflasyon yüksek faiz; yüksek faiz de değerli dolar demek. İşler gitgide güçleşiyor.

128 milyar doların erimesine neden olan protokol TL’ye karşı atakları atlatmak içindi güya. Dolar 8.50 oldu, ne bekleniyor.”

Mehtap Özcan Ertürk/Lafçı

Kaynak: www.patronlardunyasi.com
URL: https://www.patronlardunyasi.com/haber/TL-ye-bayram-yok-Dolar-8-50-yi-de-asti/250349

Bir yanıt yazın