Temmuz 12, 2024

Son Dakika Haberleri – Güncel Haberler

Gündemdeki haberler, güncel haberler, magazin, spor ve ekonomideki gelişmeler, yerel ve dünya haberleri Ulkugundem.com'da.

TÜİK’te istifa depremi: Enflasyon açıklanmadan ayrılmış

2 min read
TÜİK teslim alınmayan bilgisayarlara 3 milyon TL ödemiş

TÜİK teslim alınmayan bilgisayarlara 3 milyon TL ödemiş

Sözcü Gazetesi’nde yer alan habere göre Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) bugün açıkladığı mayıs ayı enflasyon oranları tartışma yaratırken, kurumdan üst düzey istifa haberi geldi.

Bloomberg’den Beril Akman’ın konuya yakın kaynaklara dayandırdığı habere göre, TÜİK’te tüketici fiyatlar endeksini hesaplayan birimin başındaki isim olan Mustafa Teke, birkaç gün önce istifa ederek görevinden ayrıldı.

Teke’nin yerine Yelda Ayaz’ın getirildiği öğrenilirken, TÜİK konuya dair yorum yapmadı.

TÜİK’te iki hafta önce de Fiyat İstatistikleri Daire Başkanı Cem Baş istifa etmişti.

TÜİK mayısta aylık enflasyonu yüzde 2,98, yıllık enflasyonu yüzde 73,50 olarak açıklarken, ENAG’a göre mayısta aylık enflasyon yüzde 5,46, yıllık enflasyon yüzde 160,76 oldu. İstanbul Ticaret Odası da mayısta aylık enflasyonu yüzde 5,84, yıllık enflasyonu yüzde 87,35 olarak açıklamıştı.

TÜİK’in açıkladığı oran, piyasa beklentilerinin oldukça altında kalırken, her ay açıklanan ‘madde sepeti ve ortalama madde fiyatları’ tablosunun yayımının durdurulması, TÜİK verilerine dair soru işaretlerini ve eleştirileri artırdı.

Kaynak: www.sacitaslan.com
URL: https://www.sacitaslan.com/tuikte-istifa-depremi-enflasyon-aciklanmadan-ayrilmis-haberi-549915

Bir yanıt yazın