Mayıs 28, 2024

Son Dakika Haberleri – Güncel Haberler

Gündemdeki haberler, güncel haberler, magazin, spor ve ekonomideki gelişmeler, yerel ve dünya haberleri Ulkugundem.com'da.

Türkiye’nin lanetlediği olayda istenen cezalar belli oldu

5 min read
Türkiye'nin lanetlediği olayda istenen cezalar belli oldu

Türkiye'nin lanetlediği olayda istenen cezalar belli oldu

Sabah Gazetesi’nin haberine göre mağdur H.K.G’nin 6 yaşından beri şüpheli Kadir İstekli tarafından cinsel istismara uğradığı gerekçesiyle şikayette bulundu.

Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı’na verilen dilekçede, şüpheli Kadir İstekli ile babasının kıydığı dini nikahla evlendirildiği, şüphelinin babasının talebesi olduğu ve karşılıklı dairelerde oturduklarını anlattı. Şikayetin devamında H.K.G, cinsel münasebetin kendisine Kadir İstekli tarafında oyun olarak gösterildiği belirtildi. 

Bu ilişkinin babasının onayı ile gerçekleştiği ve yaşı tuttuktan sonra resmi nikah kıyıldığını dilekçede sundu. 17 Ağustos 2012 tarihinde H.K.G. adet düzensizliği şikâyeti ile hastaneye müracaat etti. Yaşının küçük olmasından dolayı durum polis ekiplerine bildirildi. H.K.G.’nin o tarihte alının ifadesinde, 7 Nisan 2012 tarihinde şüpheli Kadir İstekli ile kendi isteği ile evlendiğini, yaşının 17 olduğunu ve şikayetçi olmadığını söyledi.

“BAŞKA BİRİ KEMİK TESTİNE SOKULDU”

Soruşturmada esnasında H.K.G.’nin kemik yaşı tespiti için hastaneye sevk edildi. 10 Aralık 2012 tarihinde alınan raporda H.K.G’nin 21 yaşında olduğu tespit edildi. Soruşturma yaşının 21 olmasından dolayı takipsizlik kararı ile sonuçlandı. H.K.G. 21 Ocak 2022 yılında İzmir’de alınan ifadesinde, olay tarihinde Haydarpaşa Numune Hastanesine babasının başkanı olduğu vakıfta çalışan Mehmet Emin M. İle birlikte gittiğini, film çekilmesi için sıra beklediği esnada kendisi yerine başka birisinin filminin çekildiği ve kendisine herhangi bir işlem yapılmadığını söyledi.

“AMA SAVCI İYİ YEDİ”

Şüpheliler olay esnasında kendi aralarında konuştukları sırada bu konuşmalar H.K.G. de şahit oldu. Şüpheliler H.K.G.’nin yerine başka birini kemik testine sokulduğu, bu kişinin 18 yaşında olması yeterli iken daha büyük birinin teste sokulması nedeniyle şüpheli Kadir İstekli’nin Mehmet Emin M.’ye kızarak “Kızın yaşının 18 olması yeterliydi, neden daha büyük birini soktunuz ama savcı iyi yedi” dediğini söyledi.

67 YIL 10 AY 15 GÜN!

H.K.G.’nin doğum raporu ve doğum tutanağı Sapancı Kaymakamlığından istendi. H.K.G.’nin 8 Mart 1998 tarihinde özel bir hastaneden doğduğu belirlendi. Kemik tespiti için başka birinin teste sokulması ile ilgili şüpheliler hakkında “resmi belgede sahtecilik” suçundan soruşturma başlatıldı. H.K.G cinsel istismarı ispatlamak için şüpheli Kadir İstekli ile olan konuşmalarını kayıt altına aldı. Bu kayıtlar bilirkişi raporu ile birlikte dosyaya sunuldu.

Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan iddianamede şüpheli Kadir İstekli hakkında “Çocuğun cinsel istismarı” ve “nitelikli cinsel saldırı” suçlarının zincirleme halde işlenmesinden dolayı artırım uygulanarak 67 yıl 10 ay 15 gün hapis cezası ile cezalandırılması talep edildi.

‘ANNE’ VE ‘BABA’YA 22 YIL 6 AY!

Baba Yusuf Ziya Gümüşel ve anne Fatıma Gümüşel hakkında “çocuğun nitelikli cinsel istismarı” suçundan 22 yıl 6 ay hapis cezası ile cezalandırılması istendi.

22 MAYIS İLK DURUŞMA

Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan iddianame 2. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edildi.

Şüpheliler 22 Mayıs tarihinde ilk kez hakim karşısına çıkacak. Çocuğun cinsel istismara maruz kaldığı iddiasıyla soruşturmanın açılmasından sonra büyük tepki çeken dava, TBMM Genel Kurulu’nda da tartışıldı. Siyasiler sert tepkiler verirken Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı da konuya müdahil olunduğunu, hassasiyetle takip edileceğini açıkladı.

“SUÇLU HER KİMSE KARŞISINDAYIZ”

AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik sosyal medya hesabından, “Çocukların istismarını lanetliyoruz. Çocukların istismar edilmesi asla affedilmeyecek lanetli bir suçtur. Mağdurun yanında olacağız ve her türlü desteği vereceğiz. Suçlu her kimse karşısındayız” tepkisini verdi. Diyanet İşleri Başkanlığı konuyla ilgili, “İslam’a göre, bireylerin hem fiziksel hem de ruhsal olgunluğa erişmeden, aile kurmanın anlam ve sorumluluğunu idrak edecek rüşt yaşına gelmeden evlendirilmeleri söz konusu olamaz” açıklamasını yaptı.

“ASLA KABUL EDİLEMEZ”

TBMM Başkanı Mustafa Şentop, “Çocuk istismarı asla kabul edilemez, affedilemez. Olayın tüm yönleriyle açıklığa kavuşturulması ve sorumluların en ağır cezaları alması için sürecin takipçisi olacağız” dedi.

“KONU ÇOK HASSAS”

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, “Konu çok hassas ve korkunç. Olayı şiddetle kınıyorum. Olayın sorumlularının tamamının, örnek teşkil edecek şekilde en ağır cezaları almaları ortak arzumuz” ifadelerini kullandı.

“BUNA SUSARSAK İNSANLIK YARA ALIR”

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, “İnsanlığımızın ortak değerleri konusunda hiçbirimiz taviz veremeyiz. Şu veya bu gerekçe ile masum gösteremeyiz, gösterenlerin de karşısında olmak mecburiyetindeyiz. Bu konuda susarsak insanlığımız yara alır” dedi.

“ARAŞTIRMA KOMİSYONU KURALIM”

AK Parti Grup Başkanvekili Özlem Zengin, “Bu sadece fikir beyan edilecek, sadece ne kadar üzüldüğümüzü söyleyeceğimiz bir konu değil. Gerekirse bu konuyla alakalı hep birlikte bir araştırma komisyonu kuralım” ifadelerini kullandı.

Kaynak: www.sacitaslan.com
URL: https://www.sacitaslan.com/turkiyenin-lanetledigi-olayda-istenen-cezalar-belli-oldu-haberi-558361

Bir yanıt yazın