Haziran 14, 2024

Son Dakika Haberleri – Güncel Haberler

Gündemdeki haberler, güncel haberler, magazin, spor ve ekonomideki gelişmeler, yerel ve dünya haberleri Ulkugundem.com'da.

Tuvaletlerdeki “görünmez tehlikeye” dikkat!

2 min read
Tuvaletlerdeki "görünmez tehlikeye" dikkat!

Tuvaletlerdeki "görünmez tehlikeye" dikkat!

Sözcü Gazetesi’nin haberine göre tuvaletlerde hijyeni sağlamak son derece zorken şimdi yeni bir çalışma daha bu hijyen sorununa dikkat çekiyor. Çalışmada; tuvaletteki suyun, klozetin kapağı açıkken sifon çekildiğinde nasıl püskürdüğü ve potansiyel olarak ölümcül mikropların havaya nasıl yayıldığı gösteriliyor.

Colorado Üniversitesi’nden bilim insanları, mikroskobik dışkı parçacıkları içeren görünmez bir bulutun sifonu çektikten sonra tuvaletten atıldığını ve dakikalarca havada kalabileceğini söylüyorlar. Parçacıklar çıplak gözle görülemediğinden araştırmacılar, parlak yeşil lazerler ve kameralar kullandılar.

Araştırmanın baş yazarı Profesör John Crimaldi şunları söyledi: “Göremediğiniz bir şeyse, yokmuş gibi davranmak kolaydır. Ama bu videoları bir kez gördüğünüzde, bir daha asla eskisi gibi düşünmeyeceksiniz. Çalışmamız halk sağlığı mesajlarında önemli bir rol oynayabilir.”

COVID DE TAŞIYABİLİRLER

Havada asılı kalan bu mikropların tehlikesiyle ilgili de SARS-CoV-2 olarak adlandırılan Covid-19’a neden olan virüsün insan atıklarında da tespit edildiğini hatırlattılar.

Prof Crimaldi şunları söyledi: “Tuvaletin amacı, klozetteki atıkları etkili bir şekilde çıkarmak, ancak aynı zamanda bunun tam tersini de yapar, yani içeriğin çoğunu yukarı doğru püskürtür.”

Kaynak: www.sacitaslan.com
URL: https://www.sacitaslan.com/tuvaletlerdeki-gorunmez-tehlikeye-dikkat-haberi-558439

Bir yanıt yazın