Mayıs 28, 2022

Son Dakika Haberleri – Güncel Haberler

Gündemdeki haberler, güncel haberler, magazin, spor ve ekonomideki gelişmeler, yerel ve dünya haberleri Ulkugundem.com'da.

Ürküten tablo: Sağlıkta şiddet 2 kat arttı

2 min read
Pandeminin ortasında doktor maaşına tırpan

Pandeminin ortasında doktor maaşına tırpan

Türkiye Gazetesi’nden Ziyneti Kocabıyık’ın haberine göre sağlık görevlilerinin güvenlik görevlilerinden sonra en çok şiddete maruz kalan meslek grubu olduğunu söyleyen halk sağlığı uzmanı Prof. Dr. Haydar Sur, sağlıkçılara yönelik şiddet eylemlerinin her geçen yıl katlanarak arttığına dikkat çekerek “Türkiye’de 2009 yılı ve öncesi yüzde 21,2 olan sağlık görevlilerinin şiddet görme oranları, 2020 yılının ilk yarısında yüzde 54,9 olarak kayıtlara geçti. Sağlık çalışanlarının yüzde 94,3’ü mesleğini icra ederken çalışma hayatı boyunca en az bir defa sözlü ya da fiziksel şiddete maruz kaldığını ifade ediyor. Resmî verilere göre güvenlik güçlerinin yaşadıkları ayrı tutulursa, sağlık kuruluşları diğer iş yerlerine göre şiddete uğrama yönünden 16 kat daha riskli bulunmuş” dedi.

Prof. Dr. Haydar Sur, çalışmaların şiddet türlerinin en fazla erkek hasta yakınları tarafından gerçekleştirildiğini belirterek genel olarak sözel şiddete uğramada kadınların, fiziki şiddete uğramada erkeklerin hem sözel hem fiziki şiddete uğramada yine kadınların ve meslek olarak da hemşirelerin daha riskli gruplar olduğunu kaydetti.

Kaynak: www.sacitaslan.com
URL: https://www.sacitaslan.com/urkuten-tablo-saglikta-siddet-2-kat-artti-haberi-548601

Bir cevap yazın