Şubat 28, 2024

Son Dakika Haberleri – Güncel Haberler

Gündemdeki haberler, güncel haberler, magazin, spor ve ekonomideki gelişmeler, yerel ve dünya haberleri Ulkugundem.com'da.

Validebağ Korusu’nda ağaç katliamı hazırlığı

3 min read
Validebağ Korusu'nda ağaç katliamı hazırlığı

Validebağ Korusu'nda ağaç katliamı hazırlığı

Lafçı Gazetesi’nden Erdoğan Süzer’in haberine göre İstanbul’un son kalan yeşil alanlarından Validebağ Korusu’na yapılmak istenen ulus bahçesinin Osmanlı yarıyılından kalma tarihi koruyu çökertip, yok edeceği bildirildi. Davalık olan ulus bahçesi projesini araştıran bilirkişi kurulu, hazırladığı zehir zemberek raporunda korudaki korunması gereken ağaçlar için beceriksiz sayı verildiğini ortaya çıkardı. Koruda yaşayan kuş çeşitlerinin de saklanması ulus bahçesi projesi ismi altında Validebağ Korusu’nda büyük bir doğa kırımına hazırlık yapıldığına işaret edildi.

İktidarın 200 senelik Validebağ Korusu’nu bozup ulus bahçesine dönüştürme projesinin iptali için açılan davada bilirkişi raporu yayımlandı. Üniversitelerden bilim insanlarının uzun bir tahlilden sonra hazırladığı rapor, 1’inci derece doğal ve tarihi sit olan korunun geleceğine ait endişeleri artırdı.

AĞAÇLARI BECERİKSİZ YAZDILAR 

İçine betonların döküleceği, kafe, lokanta, fitness salanu gibi rant alanlarının, futbol sahalarının yapılacağı ve ışıklandırılarak doğal yaşamdan uzaklaştırılacağı mazeretiyle iptali istenen projeyi araştıran bilim insanları şu tespitleri yaptı:

“Validebağ Korusu’nda bulunan 3 bin 194 ağaçtan 2 erguvan, 2 fıstık çamı, 4 sakız ve 1 meşe olmak üzere 13 adedi abidesel ağaçtır. Ayrıca 310 adedi korunmaya değer olmak üzere toplam 323 adet tek ağaç, korunması gereken fertlerdir. Validebağ ulus bahçesi peysaj raporunda ise korunmaya değer ağaçların 12 adet olduğu belirtilmiştir. Koruda 2004-2014 stokuna göre 119 kuş cinsi tespit edilmiştir. Peysaj raporunda ise kuşların 27 adet olduğu belirtilmiştir.”

VALİDEBAĞ KORUSU’NU ÇÖKERTİR

Bilirkişi kurulunun duruşmaya sunduğu raporda, şu kritik tespitler yer aldı: “Kapsadığı çocuk reyin alanı, fitnes alanı ve lüks kaplama malzemelerinin koruyu ulus bahçesi veya park seviyesine düşüreceği, projenin alanda bulunan habitatlar özelindeki tesirlerinin ortaya konulmadığı, yoğun inşaat sürecinin korudaki ekosistemi negatif doğrultuda etkileyerek ve sonunda kullanıcı rakamını artırarak ‘çöküşüne’ neden olacağı, 1’inci derece doğal sit alanlarına müteveccih olarak belirlenen ‘müdahalede bulunulmaması gerektiği’ ölçütünün yerine getirilmediği kanısına erişilmiştir.”

Kaynak: www.sacitaslan.com
URL: https://www.sacitaslan.com/validebag-korusunda-agac-katliami-hazirligi-haberi-532627

Bir yanıt yazın