Şubat 28, 2024

Son Dakika Haberleri – Güncel Haberler

Gündemdeki haberler, güncel haberler, magazin, spor ve ekonomideki gelişmeler, yerel ve dünya haberleri Ulkugundem.com'da.

Yeme-içme sektörü bayramdan sonra saat ve açık hava kısıtlaması ile açılacak

4 min read
Yeme-içme sektörü bayramdan sonra saat ve açık hava kısıtlaması ile açılacak

Yeme-içme sektörü bayramdan sonra saat ve açık hava kısıtlaması ile açılacak

Cumhuriyet Gazetesi’nden Ali Can Polat’ın haberine göre pandemi zamanınca bir açılıp bir kapanan yeme-içme sektöründe bayram sonrası yeni bir açılma yarıyılı daha geliyor. Bu sürecin darbesini yiyen 2 milyona yakın çalışan ise yeniden umutsuz. 17 günlük bütün kapanmanın sonuna yanaşırken çalışanların ne kadarı işine dönecek ne kadarı işsiz kalacak muhakkak değil.

Şirketçiler yeni yarıyıl için firmaların 24’e kadar sarih olmasını, sarih havası bulunmayan lokantaların ise desteklenmesini istiyor. 

Geçen sene marttan beri bir açılıp bir kapanan sektör, yeni bir açılma yarıyılının eşiğinde. Hükümetten ne kira ne de kredi dayanağı alan sektörde şirketler bu yarıyıla da umutsuz hazırlanıyor. Turizm Lokanta Yatırımcıları ve Firmacıları Derneği Başkanı Kaya Demirer, bayramdan sonra kademeli bir açılma beklediklerini söylüyor. Temennilerinin akşam saat 22.00’ye kadar sarih kalma istikametinde olduğunu söyleyen Demirer, hazirandan sonra ise saatin 24.00’e çekilmesini arz ettiklerini belirtiyor.

Demirer, şu bilgileri veriyor:

“Bunlar sarih alanları olan şirketler için geçerli. Sarih alanı olmayan şirketler için de Ankara’ya özellikle rica ettik. Olabildiğince bu şirketlere destek verilsin ve kaldırımlara masa atıp kullanabilsinler istiyoruz. Biz de bir an evvel işlerimizi açalım ve mağduriyetler giderilsin istiyoruz.” 

Tüm Lokantalar ve Turizmciler Derneği Başkanı Ramazan Bingöl ise 17 günlük bütün kapanma yarıyılında kaç işyerinin kapandığını ve kaç bireyin işsiz kaldığını tanımlamak için raporlama çalışmaları sürdürdüklerini belirtiyor. Bingöl, “Bayramdan sonra bütün kapasite çalışmaya geri dönmeyi bekliyoruz. Olay rakamlarındaki düşüş de bize bunu işaret ediyor” diyor. 

ÇALIŞANLAR AÇ KALDI

Günlük çalışan ve sigortasız olan vasati 2 milyon emekçinin bu süreçte rastgele bir devlet yardımından faydalanamadığını, bu emekçilerin açlık ve vefatla burun buruna kaldıklarını belirten Otel ve Turizm Emekçileri Sendikası Kurucu Abonesi Zafer Cengiz, bu yarıyılda intiharlar da dahil olmak üzere çok büyük acıların yaşandığını belirterek şunları söylüyor:

“Sendika olarak muhtelif dayanışma grupları ile beraber bu insanlara günlük yemek vermeye başlamıştık, artık insanların evinde sıcak yemek dahi yoktu. Şimdi 17 günlük bütün kapanma takviyeye de ara vermek zorunda kaldık. Açılma yarıyıllarında da kapasite sınırlamaları gibi gidişatlar oldu ve emekçiler işbaşı yapmadı. İşverenler de önünü göremediği için az emekçiyle çok iş çıkarmaya çalıştı. Yeni yarıyılda en ehemmiyetli misyonumuz kayıt dışılığa son verilmesi ve teminatsız çalışmanın tamamlanması olacak.” 

SİGORTASIZLIK TEŞVİK EDİLİYOR

Sektördeki en büyük sualin sigortasız çalışma olduğunu vurgulayan Devrimci Turizm Emekçileri Sendikası Başkanı Mustafa Yahyaoğlu ise şu bilgileri verdi: “Turizmde toplam 3 buçuk milyon insan çalışıyor. Bunların sadece 850 bini sigortalı. Çalışma Bakanlığı’na kerelerce sigortasızlığın ciddi kayıplara yol açtığını söyledik. Sigortanın ehemmiyeti böyle afet vaziyetlerinde, hasta olduğunda ortaya çıkıyor. Sosyal Sigortalar Kurumu’ye şikâyet ediyoruz. Müfettiş yolluyor ama bu mekânlara haber evvelden gidiyor. Yasa, sigortasızlığı teşvik ediyor. Patrona sunulmuş bir sosyal damping gibi görünüyor.”

Kaynak: www.sacitaslan.com
URL: https://www.sacitaslan.com/yeme-icme-sektoru-bayramdan-sonra-saat-ve-acik-hava-kisitlamasi-ile-acilacak-haberi-532647

Bir yanıt yazın