Haziran 14, 2024

Son Dakika Haberleri – Güncel Haberler

Gündemdeki haberler, güncel haberler, magazin, spor ve ekonomideki gelişmeler, yerel ve dünya haberleri Ulkugundem.com'da.

Zelenskiy: “Savaş suçlarının delillerini topladık”

2 min read
Zelenskiy: "Savaş suçlarının delillerini topladık"

Zelenskiy: "Savaş suçlarının delillerini topladık"

Sözcü Gazetesi’nin haberine göre Ukraynalı yetkililer, Rus ordusunun geri çekildiği Bucha kentinde yol kenarında elleri arkadan bağlanmış ve infaz edilmiş çok sayıda cansız beden bulduklarını duyurmuştu. Dün Bucha’da incelemelerde bulunan Zelenskiy, açıklamasında “savaş suçlarına dair” kanıtlar topladıklarını belirtti.

“Kentin tamamındaki incelemeler tamamlandığında bu sayının yükselmesi çok olası” diyen Zelenskiy, Rus ordusunun geri çekildiği diğer kentlerde ölenlerin sayısının çok daha yüksek olabileceğini belirtti. Ukrayna lideri ayrıca bugün BM Güvenlik Konseyi’nde bir konuşma yapacağını da açıkladı.

RUS BÜYÜKELÇİ: “BATI’NIN PROVOKASYONU”

Rusya’nın BM Büyükelçisi Vasili Nebenzia ise, Bucha’da hiçbir sivilin zarar görmediğini savundu. New York’ta basın toplantısı düzenleyen Nebenzia, Ukrayna’yı delil uydurmakla suçladı ve görüntülerin Batılı ülkelerin provokasyonu olduğunu söyledi.

Rus ordusu Kiev ve çevresinden çekilirken, Kiev Belediye Başkanı Vitali Kliçko sivillere geri dönmeden önce birkaç gün daha beklemeleri çağrısında bulundu. Reuters’a konuşan Kliçko “Kiev çevresindeki sokağa çıkma yasağı sürüyor. Kiev yakınındaki bazı kentlerde işgalcilerin döşediği mayınlar olabilir” dedi.

Kaynak: www.sacitaslan.com
URL: https://www.sacitaslan.com/zelenskiy-savas-suclarinin-delillerini-topladik-haberi-547363

Bir yanıt yazın