Şubat 28, 2024

Son Dakika Haberleri – Güncel Haberler

Gündemdeki haberler, güncel haberler, magazin, spor ve ekonomideki gelişmeler, yerel ve dünya haberleri Ulkugundem.com'da.

79 Yıldır “Kayıp” Olan Bir İngiliz Denizaltının Akıbeti Belli Oldu

2 min read
79 Yıldır "Kayıp" Olan Bir İngiliz Denizaltının Akıbeti Belli Oldu

79 Yıldır "Kayıp" Olan Bir İngiliz Denizaltının Akıbeti Belli Oldu

Uydu ve radar teknolojilerindeki tüm büyümelere karşın derin denizlerin altı, büyük miktarda hala keşfedilmeyi bekliyor ve dalgıçlardan oluşan araştırma takımları suların derinliklerine inana kadar pek çok gizem, kuramlara mevzu olmaya devam ediyor. Ancak bu kuramlardan biri, yakın zamanda asıllaştırılan bir keşif ile çürütülmüş vaziyette.

2. Dünya Savaşı’nda tansiyonun azami olduğu yarıyıllardan 1942 senesinde Malta adası, İngiliz donanması için ehemmiyetli bir limandı. Ancak İngiliz deniz güçleri, Alman ve İtalyan hava güçlerinin yoğun hamleleri sebebiyle buradaki birliklerine Mısır’a gitmeleri yönergesini verdi. HMS Urge isimli denizaltı, Mısır’a hiçbir zaman erişemedi ve denizaltının sonucu hiçbir zaman öğrenilmedi.

denizaltı

32 askeri ve 11 gemi personeli ile beraber ortadan kaybolan HMS Urge’nin sonucu ile alakalı olarak bugüne kadar pek çok değişik kuram ortaya atıldı. Jean-Pierre Misson isimli Belçikalı bir dalgıç, HMS Urge’nin enkazını 2015 senesinde Libya sarihlerinde bulduğunu, denizaltının İtalyan savaş uçakları tarafından daldırıldığını öne sürmüştü. Misson’a göre HMS Urge, saklı bir görev sırasında daldırılmıştı.

Malta kıyılarında keşfedilen bir denizaltı enkazının yüksek çözünürlüklü üç ebatlı modelini oluşturan analistler, mevzubahisi enkazın Misson’un Libya sarihlerinde daldırıldığını iddia ettiği HMS Urge’ye ait olduğunu onayladılar. Yüzeyin takribî 110 metre altına, 20 dakikalık bir dalış reelleştiren analistler, denizaltının neden battığını de ortaya çıkardılar.

Paylaşılan bilgilere göre HMS Urge, gerçekten de buyrulduğu gibi Malta adasından Mısır’a doğru ilerlemeyi amaçlıyordu ancak fazla uzaklaşamadan bir Alman savaş gemisi tarafından yerleştirilmiş bir mayına çarptı ve pruvada büyük bir delik oluştu. Su almaya başlayan denizaltı, içindeki 43 personel ile beraber denizin dibini boyladı.

Kaynak: www.webtekno.com
URL: https://www.webtekno.com/79-yildir-kayip-olan-bir-denizaltinin-akibeti-belli-oldu-h109869.html

Bir yanıt yazın