Şubat 28, 2024

Son Dakika Haberleri – Güncel Haberler

Gündemdeki haberler, güncel haberler, magazin, spor ve ekonomideki gelişmeler, yerel ve dünya haberleri Ulkugundem.com'da.

Twitter’da Yapılan Paylaşımlara Neden ‘Tweet’ Deniyor? İşte Ortaya Çıkış Hikayesi

4 min read
Twitter’da Yapılan Paylaşımlara Neden ‘Tweet’ Deniyor? İşte Ortaya Çıkış Hikayesi

Twitter’da Yapılan Paylaşımlara Neden ‘Tweet’ Deniyor? İşte Ortaya Çıkış Hikayesi

Diğer insanların söylediklerini favlayıp retweet edebildiğimiz, kendi düşüncelerimizi ifade edebildiğimiz Twitter, uzun vakittir bir çoğumuzun gözde sosyal medya uygulamalarından. Biz onu kullanmaya senelerdir çok alıştık ancak her gün kullandığımız uygulamanın sembolü haline gelen tweet sözcüğünün çıkış öyküsünü hiç düşündünüz mü? 

Tweet, İngilizce’de kuşların çıkarmış olduğu sese ad veriliyor. Başka Bir Deyişle bizde kuşlar nasıl cikcik diye ötüyorsa, İngilizce’de de tweet diye ötüyor. Natürel bunun bizim Twitter’da attığımız tweetle ilgisi yok. Çoğu şahıs tweet sözcüğünü uygulamaya ilave eden bireyin Jack Dorsey olduğunu düşünecektir ancak fikir Dorsey gibi bir yetkisi olmayan, apayrı bir kadın tarafından ortaya atılıyor.

The Iconfactory takımına göre Twitter azıcık sıkıcıydı

twitterific

Daha evvel The Iconfactory’de çalışan yazılım geliştiricisi Craig Hockenberry, 2006 senesinde Twitter takımının bir parçası oldu. Twitter’ın kendi uygulamasından ziyade Twitterific ismi verilen Twitter’ın MacOS ve iOS istemcisi üzerinde çalışan Hockenberry, kullanıcı tecrübelerinden pek memnun olmadığını o yarıyılda kendi blogunda paylaşmıştı.

Hockenberry’e göre bu yeni denilebilecek uygulamada azıcık mesele buluyordu ve uygulamanın içerisinde değişik fiil veya adların kullanılmasının iyi olacağını düşünmüştü. Sosyal medyaya yeni bir ebat getirecek uygulamada “Twitter Aktüellemesi Yayınla” demek, Hockenberry için son derece klişe ve sıkıcıydı.

Tweet’in daha önceki hali: Twittering

twittering

Takvimler 2007 senesini gösterdiği zaman The Iconfactory takımı, uygulamada bir şeyler paylaşmaya twittering demeye başladı ancak takım için hala yerine oturmayan bazı taşlar vardı. Bu yeni twittering sözcüğü de pek olmamış gibiydi ve Hockenberry’nin yeni fikirlere sarih olduğu herkes tarafını öğreniliyordu.

Buraya kadar geldiyseniz, tweet sözcüğünü her şeyi olabildiğince müthiş ve çağdaş bir hale getirmeye çalışan Hockenberry’nin bulduğunu düşünüyorsunuzdur. Oysa bu fikri ortaya atan şahıs Dorsey gibi Hockenberry de değildi.

Fikir beta versiyonları test eden bir geliştiriciye aitti 

twitter

2007 senesinde tıpkı şimdi olduğu gibi bir hayli geliştirici Twitter’ın beta versiyonlarını test ediyordu. Twitter ve Twitterific uygulamasına gelen her yeni aktüelleme, ilk evvel bu geliştiriciler tarafından hakimiyet ediliyordu. Yeni versiyonu sınayan Twitter geliştiricilerinden Blaine Cook, twits sözcüğünü de Hockenberry gibi azıcık sıkıcı buldu ve ünlü iş adamına bir e-posta gönderdi. 

Cook, twits yerine tweet sözcüğünü kullanmanın daha çağdaş gözükeceğini ve bunu uygulamaya ilave edilecek bir kuş görseliyle pekiştirebilecekleri mevzusunda Hockenberry’e nasihatte bulundu. 

Hockenberry’nin usuna tweet sözcüğü gördüğü anda uyumuştu ve Twitterific’te twittering sözcüğünü şipşak tweet olarak değiştirdi. The Iconfactory kendi uygulaması için bu farklılığı hemen yapsa da Twitter, uzun bir vakit daha twits sözcüğünü kullanmaya devam etti. Twitter’ın bu farklılığı özümsemesi için neredeyse 1 sene sürdü ve 2008 senesinin Haziran ayında Twitter, uzun vakittir kullandığı twit sözcüğünü tweet ile değiştirme kararı aldı. 

Tweet, Oxford Lügati’nün en kısa zamanda kabul ettiği sözcüklerden birisi oldu

tweet oxford

Tweet sözcüğü Twitter tarafından kullanılmaya başlandığından beri büyük alaka gördü ve kullanım rakamı oldukça arkasıydı. Twitter, yalnızca çocuklara kuşların nasıl öttüğünü öğretmek için kullanılan tweet sözcüğünü tekerrür canlandırmayı muvaffak olmuştu.

Olağanda Oxford İngilizce Lügati’ne yeni bir sözcüğün ilave edilmesi için o sözcüğün en az 10 sene süresince yaygın bir biçimde kullanılması gerekiyor. Bu ananeye karşın tweet sözcüğü 2013 senesinde, sözcüğün Twitter’da resmi olarak kullanılmasından bütün 5 sene sonra resmi olarak Oxford İngilizce Lügati’ne ilave edilerek bir ilke imza atılmış oldu. 

Kaynak 1

Kaynak: www.webtekno.com
URL: https://www.webtekno.com/tweet-kelimesinin-cikis-hikayesi-h109857.html

Bir yanıt yazın