Şubat 28, 2024

Son Dakika Haberleri – Güncel Haberler

Gündemdeki haberler, güncel haberler, magazin, spor ve ekonomideki gelişmeler, yerel ve dünya haberleri Ulkugundem.com'da.

8.50’i aşan dolar FED açıklamaları sonrası 8.44’ün altına geriledi

2 min read
8.50'i aşan dolar FED açıklamaları sonrası 8.44'ün altına geriledi

8.50'i aşan dolar FED açıklamaları sonrası 8.44'ün altına geriledi

Amerika’da enflasyonun beklenenin çok üzerinde gelmesiyle Çarşamba günü 8.50 TL’yi aşan dolar, Amerikan Merkez Bankası guvernörlerinden Christopher Waller’in açıklamalarını rahatladı.

Waller, maliyet çoğalışlarındaki tırmanışın geçici olduğunu, enflasyonun uzun müddet süresince niyetin üzerinde kalmadıkça FED’in Amerikan Merkez Bankası faizi artırmayacağını belirtti.

Waller’ın açıklamalarının tesiriyle TL’nin de aralarında yer aldığı bir hayli büyümekte olan ülke para üniteyi dolar karşısında değer kazandı. TL haftanın son günü dolar karşısında yüzde 0.4 değerlendi. Macar Forint’i, Polonya Zloty’si gibi para üniteleri de yüzde 01. ile 0.4 arasında yükseldiler.

Doların 6 güçlü para üniteyi karşısındaki değerini izleyen Dolar Endeksi Cuma günü yüzde 0.3’deri fazla değer kaybederek 90.453 seviyesine indi.

Amerika’da enflasyonun beklenenin üstünde gelmesiyle yükselişe geçerek 1.70’i aşan Amerikan 10 senelik bonolarının faydayı da yüzde 1.5’e yakın değer yitirerek 1.64’e indi.

Ne olmuştu?

ABD’de harcayıcı enflasyonu nisan ayında bir evvelki aya göre yüzde 0,8 çoğalış kaydoldu. Böylece senelik enflasyon yüzde 4,2 seviyesine reelleşti. Harcayıcı maliyetleri çoğalışının yüzde 0,2; yiyecek ve enerji hariç maliyet çoğalışının ise yüzde 0,3 seviyesinde gelmesi bekleniyordu.

Kaynak: www.patronlardunyasi.com
URL: https://www.patronlardunyasi.com/haber/8-50-i-asan-dolar-FED-aciklamalari-sonrasi-8-44-un-altina-geriledi/250373

Bir yanıt yazın