Şubat 28, 2024

Son Dakika Haberleri – Güncel Haberler

Gündemdeki haberler, güncel haberler, magazin, spor ve ekonomideki gelişmeler, yerel ve dünya haberleri Ulkugundem.com'da.

ABD’de Görülmemiş ‘Benzin’ Sıkıntısı: İnsanlar Benzini Torbalara Dolduruyor

3 min read
ABD'de Görülmemiş 'Benzin' Sıkıntısı: İnsanlar Benzini Torbalara Dolduruyor

ABD'de Görülmemiş 'Benzin' Sıkıntısı: İnsanlar Benzini Torbalara Dolduruyor

Dünyanın en gelişmiş ülkesi olarak lanse edilen Amerika Birleşik Devletleri, tarihin en tuhaf kıtlıklarından bir tanesini yaşıyor. Öyle ki ülkenin muhtelif bölgelerinde, mazot bulunamaz hale gelmiş vaziyette. Bunun sebebiyse usunuza gelecek ilk şey olan “tedarik” değil. Çünkü Amerika Birleşik Devletlerinin ülkeyi mazota boğacak kadar parası var. Ancak ambarlarca bekleyen benzini ülkeye dağıtacak olan nitelikli kamyon sürücüyü olmayışı, Amerika Birleşik Devletlerini ilginç bir kıtlığa çekmiş vaziyette.

Amerika Birleşik Devletlerinin gündemini değiştiren kıtlık, yapılan resmi açıklamalara göre çok ciddi ebatlara erişmiş vaziyette. Zira mazot nakliyesinin yapılmasını sağlayan tankerlerin yüzde 25 kadarının sürücü yokluğu sebebiyle atıl hale geldiği belirtiliyor. Üstelik koronavirüs aşılama sürecinin süratlenmesi ve karantinaların kalkmasının, bu kıtlık sürecini daha da derinleştireceği ifade ediliyor. Ülkenin en büyük petrol boru hattının firmacısı olan Colonial Pipeline Company, sualin birkaç gün içerisinde çözülmesi gerektiğini vurguluyor. Ancak bu denli büyük bir ülkede mazot sevkiyatı yapmak pek de kolay bir şey değil gibi görünüyor.

Krizin tek sebebi sürücü noksanlığı değil

ABD'de benzin kıtlığı

Amerika Birleşik Devletlerinde yaşanan benzin kıtlığının en büyük sebebi, nitelikli kamyon sürücülerinin bulunamıyor olması olsa da tek neden bu değil. Colonial Pipeline Company, geçtiğimiz günlerde büyük bir siber hücuma uğradı. Bu siber hamle sonucunda sistemleri birkaç gün süresince kapalı yakalamak zorunda kalan firma, nakliyenin ekstradan kesilmesine yol açtı. İşte bu iki mesele, Amerika Birleşik Devletlerinin özellikle de doğu tarafında krize neden oldu. Gelen son bilgilerse, hadiselerin çığırından çıktığını gözler önüne seriyor.

Amerika Birleşik Devletlerinden gelen görüntülere göre insanlar, delirmiş gibi benzin arayışına girmiş vaziyetteler. İstasyonları tek tek dolaşan Amerika Birleşik Devletleri’liler, benzin buldukları anda ellerinde ne varsa doldurmaya çalışıyorlar. Ancak bazı insanların benzin doldurmak için naylon poşetleri kullanıyor oluşu, Amerika Birleşik Devletleri hükümetini harekete geçirdi. Amerika Birleşik Devletleri Harcayıcı Ürün Güvenliği Müesseseyi, insanlara sakin olmaları gerektiği ve özellikle de naylon poşetlerde benzin taşınmaması mevzusunda ihtarlarda bulundu.

İşte naylon poşette benzin taşımaya çalışan bir Amerika Birleşik Devletlerili

ABD'de benzin kıtlığı

Amerika Birleşik Devletleri Harcayıcı Ürün Güvenliği Müesseseyi tarafından yapılan açıklamalarda, mazot taşımak için üretilmiş olan bidonların her yerden alınabileceğini, her ne olursa olsun naylon poşetle benzin taşınmaması gerektiğini söylüyor. Bunun sebeplerine de değinen müessese yetkilileri, naylon poşetlerin değişmez elektrikle yüklenebildiğini, bunun minik bir kıvılcıma yol açıp, hiç de istenmeyen meselelere yol açabileceğini ifade ediyor. 

Kaynak: www.webtekno.com
URL: https://www.webtekno.com/abd-insanlar-benzini-torbalara-dolduruyor-h109878.html

Bir yanıt yazın