Şubat 28, 2024

Son Dakika Haberleri – Güncel Haberler

Gündemdeki haberler, güncel haberler, magazin, spor ve ekonomideki gelişmeler, yerel ve dünya haberleri Ulkugundem.com'da.

Bildirici: Avrupa’nın çöplüğü olduk ama bunu Guardian’dan, BBC’den duyduk, Türkiye’de manşet bile olamadı

4 min read
Bildirici: Avrupa'nın çöplüğü olduk ama bunu Guardian'dan, BBC'den duyduk, Türkiye’de manşet bile olamadı

Bildirici: Avrupa'nın çöplüğü olduk ama bunu Guardian'dan, BBC'den duyduk, Türkiye’de manşet bile olamadı

Medya Ombudsmanı Faruk Bildirici, Türkiye’deki gazetecilerin çöp ithalatına ‘ilgisiz kaldığı’nı belirterek “Avrupa’nın çöplüğü olduk ama bunu Guardian’dan, BBC’den duyduk, Türkiye’de manşet dahi olamadı” değerlendirmesini yaptı. 

Bildirici, farukbildirici.com’da yayımladığı yazısında,  “Türkiye son üç yıldır Avrupa’nın çöplüğü. İsmine ‘plastik ithalatı’ deseler de ‘plastiğin geri dönüşümü ne yazık ki koca bir palavradan ibaret.’ İthal edilenin plastik atık değil çöp olduğu Adana’da “araziye dökülen çöplerde İngiltere’nin ünlü süpermarket zinciri Sainsbury’s ve Fransa’nın donmuş yiyecek perakendecisi Picard’ın plastik kutuları’ olmasından da muhakkak.” ifadesini kullandı. 

Bildirici şunları kaydoldu: 

“Çin’in 2018’den itibaren ithalatı kesmesiyle beraber İngiltere ve AB ülkelerinin çöpleri Türkiye’ye yöneldi. 2016 senesinde aylık vasati 4 bin ton olan atık ithalatı, 2019’da 583 bin tona erişti. Kimi işletmeler bu işten para kazanıyor ama Türkiye’de sadece Adana’da değil, giderek daha çok bölgede Avrupa’dan ithal edilmiş çöp istifleri görülüyor. Kendi çöpünü dahi geri dönüştüremeyen ülkemizin başı Avrupa ülkelerinden gelen çöplerle belada. Ne yazık ki, ülkemizin Avrupa’nın çöplüğü olma yoluna girdiğini ilk duyuran ve üzerinde duran Türkiye medyası değildi.  Bulabildiğim kadarıyla ilk haber, 18 Ekim 2018’de İngiliz gazetesi The Guardian’da yayımlandı. Gökçe Saracoğlu ve Sandra Laville’nin imzasına taşıyan haberde Türkiye’nin plastik atık ithalatının çoğalışına dikkat çekiliyordu. “Kontrolsüz ithalatın ne kadarının çöplükte sonuçlanacağından kaygı edildiği” vurgulanıyor ve “Science dergisinde yayınlanan araştırma, Türkiye’yi plastik atıkları yanlış idareme mevzusunda dünyanın ilk 20 ülkesi arasında gösteriyor” deniliyordu.

Gündoğdu’nun vurguladığı gibi, İtalya’dan getirilen TIR’lar dolusu ithal atığın İzmir Kemalpaşa’da bir evin bahçesine atılması hadiseyi, 2019 senesinde medyaya mevzu olmuştu. Sözcü, Hürriyet, Cumhuriyet, Yeni Asır, Evrensel, Yeni Yaşam gazeteleri ile DHA haber yapmış; Cnn Türk, Tele 1 ve T24 internet sitelerinde de yayımlanmıştı.

 “Plastik atık” ismi altında çöp ithal edilmesine asıl dikkati sürükleyen BBC’nin 26 Haziran 2020’de yayımladığı araştırma oldu. BBC muhabiri Angus Crawford’un “Türkiye batının çöplüğü haline geldi” başlıklı araştırmasında, Türkiye’nin, İngiltere’den en çok plastik atık ithal eden ülke haline geldiği ama ithal edilen atığın Adana ve çevresinde çevreye atıldığı ve yakıldığı anlatılıyordu. Kendi plastik atığının sadece yüzde 1’ini geri dönüştürebilen Türkiye’nin ithal ettiği atıklarla başa çıkamayacağı vaka yerinden görüntülerle aktarılıyordu. BBC’nin bu araştırması, Türkiye’de de medyada kendine yer buldu. Sözcü, BirGün, Ulusal Gazete, Daily Sabah gibi gazeteler ile bazı internet sitelerinde haber yapıldı. Hatta Ekşi Sözlük’te “BBC’nin Türkiye’ye gönderilen çöpler haberi” başlığı dahi açıldı.

Yeniden de Türkiye’nin Avrupa’nın çöplüğü haline gelmesi hakkında yeterince haber, yorum, yazı çıktığını söyleyemem.  Tek bir gazetede dahi ülkenin koca bir çöplük haline gelmesi manşet olamadı. Ülkemizin havasının syatılın bu kadar pervasızca kirletilmesi, çöplük yapılacak bir ülke konumuna indirgenip aşağılanmasına karşı yaygın medyanın ayağa kalktığını söyleyemem. Daha çok bağımsız ve tenkidi medyada haberler yayımlandı.

Bu meselenin ayyuka çıkmasına karşın Avrupa medyasında bu mevzuya ait haberlerin Türkiye’den daha fazla olduğunu söyleyebilirim.  France 24 , Deutsche Welle, Arte TV başta olmak üzere bir hayli yayın kuruluşunda ülkemizde oluşan ithal çöp dağlarıyla alakalı haberler yayımlanmaya devam etti.  

Bu ülkede gazetecilik refleksleri işte bu halde. Ülke sorunlarıyla o kadar ilgisiz, karışık polisiye hadiseleri incelemekte o kadar cılız ki, bazen alan tamamen uluslararası medyaya kalıyor. Türkiye’nin Avrupa’nın çöplüğü haline gelmesi ve İngiliz eski istihbarat subayının öldürülmesi bu gidişatın somut misalleri…”

Kaynak: www.patronlardunyasi.com
URL: https://www.patronlardunyasi.com/haber/Bildirici-Avrupa-nin-coplugu-olduk-ama-bunu-Guardian-dan-BBC-den-duyduk-Turkiye-de-manset-bile-olamadi/250393

Bir yanıt yazın