Şubat 28, 2024

Son Dakika Haberleri – Güncel Haberler

Gündemdeki haberler, güncel haberler, magazin, spor ve ekonomideki gelişmeler, yerel ve dünya haberleri Ulkugundem.com'da.

Kültür Bakanlığı’nda görevden alınan genel müdür, ses sistemleri için 5 kat pahalı kiralama yaptı

2 min read
Kültür Bakanlığı’nda görevden alınan genel müdür, ses sistemleri için 5 kat pahalı kiralama yaptı

Kültür Bakanlığı’nda görevden alınan genel müdür, ses sistemleri için 5 kat pahalı kiralama yaptı

Misyondan alınan Kültür Bakanlığı Hoş Sanatlar Genel Müdürü Tokaç’ın konserlerde kullanılan ses sistemlerini piyasanın beş katı değerle kiraladığı ileri sürüldü.

Kültür ve Turizm Bakanlığı’nda bu defa da “ses sistemi kiralama yolsuzluğu” yapıldığı ileri sürüldü. CHP’li Gamze Akkuş İlgezdi, mayıs başında misyondan alınan Hoş Sanatlar Genel Müdürü Murat Salim Tokaç’ın konserlerde kullanılan ses sistemlerini piyasanın 5 katı değerle kiraladığı iddiasını gündeme getirdi.

İlgezdi, 5 konserdeki toplam hasarın yarım milyonun üzerinde olduğunu belirterek Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Ersoy’a “Genel müdür yolsuzluktan mı misyondan alındı” sualini yöneltti. 

İlgezdi, Murat Salim Tokaç’ın Cumhurbaşkanlığı kararnamesiyle 1 Mayıs 2021’de vazifesinden alındığına dikkat çekti. İlgezdi, Hoş Sanatlar Genel Müdürlüğü’nün tertip ettiği son 6 konserdeki ses sistemi kiralama maliyetlerinin sual işaretlerine neden olduğunu kaydolarak “Yapılan ilk 5 konserde aynı şirketten 120 bin TL + Katma Değer Vergisi’ye ses sistemi kiralanmıştı. Bursa’da yapılan 6. konserde ise aynı markalardaki ses sistemleri Bursa Bölge Devlet Senfoni Orkestrası tarafından 18 bin TL + Katma Değer Vergisi’ye kiralandı. Bu vaziyette konser başına 102 bin TL + Katma Değer Vergisi kamu hasarı var. Toplam hasar yarım milyonu aşıyor” dedi. 

‘SORUŞTURMA AÇILDI MI?’

İlgezdi, yolsuzluk iddiasını Meclis gündemine taşıyarak Bakan Ersoy’a şu sualleri yöneltti: “Genel müdür neden misyondan alındı? Vazifede olduğu yarıyılla alakalı bir soruşturma açıldı mı? Bursa konserinde ses sistemi kirası için ne kadar ödendi? Hangi şirketten kiralandı? Genel müdürün vazife sürecince Hoş Sanatlar Genel Müdürlüğü hangi tarihlerde, hangi konserleri tertip etti? Bu konserlerdeki ses sistemi kira maliyetleri ne kadar?”

Erdem Sevgi/Cumhuriyet

Kaynak: www.patronlardunyasi.com
URL: https://www.patronlardunyasi.com/haber/Kultur-Bakanligi-nda-gorevden-alinan-genel-mudur-ses-sistemleri-icin-5-kat-pahali-kiralama-yapti/250392

Bir yanıt yazın