Nisan 17, 2024

Son Dakika Haberleri – Güncel Haberler

Gündemdeki haberler, güncel haberler, magazin, spor ve ekonomideki gelişmeler, yerel ve dünya haberleri Ulkugundem.com'da.

Bülent Arınç’tan Ekrem İmamoğlu yorumu

3 min read
Bülent Arınç'tan Ekrem İmamoğlu yorumu

Bülent Arınç'tan Ekrem İmamoğlu yorumu

Sözcü Gazetesi’nin haberine göre İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’na, YSK üyelerine hakaret ettiği iddiasıyla yargılandığı davada 2 yıl 7 ay 15 gün hapis cezası verildi. Mahkeme siyasi yasak anlamına gelen 53. maddenin uygulanmasını da kararına ekledi.

“TÜRK YARGISI ADINA UTANÇ VERİCİ”

Mahkemenin verdiği bu karara AKP’li Bülent Arınç’tan da çok sert tepki geldi.

Sosyal medya hesabından mahkemenin kararını değerlendiren Arınç, şu ifadeleri kullandı:

“Bugün İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Ekrem İmamoğlu için, Türkiye’nin en değerli ceza hukukçularından Prof. Dr. Adem Sözüer, Prof. Dr. Ahmet Gökçen ile Prof. Dr. İzzet Özgenç’in hazırladığı ve bir ceza avukatı olarak şahsen benim de katıldığım mütalaaya rağmen, mahkemeden çıkan mahkûmiyet kararı Türk yargısı adına utanç verici ve umut kırıcıdır. Bu kararın hukukî ve siyasî sonuçlarını kısaca değerlendirmek isterim.

Hukukî açıdan bu mahkeme kararının en kısa zamanda üst mahkemeden döneceğine ve millî iradenin yara almasına izin verilmeyeceğine gönülden inanıyorum. Siyasî yasak kararının hiçbir şekilde uygulanmasına imkan olmayacaktır.

“ADALETE GÖNÜL VERMİŞ HAKİMLERİMİZİN VAR OLDUĞUNU BİLİYORUM”

Adalet sistemi ve bugünkü yargının haline bakarak ümidimiz kırılsa da yine Türkiye’de hukuk ve adalete gönül vermiş hakimlerimizin var olduğunu biliyorum.

2019 Yerel Seçim sürecini yaşadığımız dönemde İmamoğlu’nun şahsını hedef alan kampanyanın kendisini daha da büyüteceğini belirtmiştim.

AKP’YE UYARIDA BULUDNU

Bu yanlıştan dönülmediği sürece kararın siyasî sonuçları AK Parti’nin karşısına güçlü bir aday profili inşa edecek yolun taşlarını döşemekten başka bir işe yaramayacaktır.

Dirayetli ve feraset sahibi siyasilerin bu durumu göz önünde bulunduracağına ve bu yanlışa izin vermeyeceğine inanıyorum.”

BİR TEPKİ DE HÜSEYİN ÇELİK’TEN

AKP hükümetinin eski Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu’na verilen siyasi yasak ve hapis cezası kararını değerlendirdi.

ERDOĞAN’A VERİLEN CEZAYI HATIRLATTI

“Sayın Ekrem İmamoğlu’na verilen ceza, AKP iktidarına yapılmış en büyük kötülüktür” diyen Hüseyin Çelik, Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’a İBB başkanlığı döneminde verilen cezayı da hatırlatıp, “1998’de İBB Başkanı iken Sayın Erdoğan’a verilen ceza ile bunun ne farkı var?” diye sordu.

“BU KARAR SADECE MUHALEFETİ KONSOLİDE EDER”

Çelik, değerlendirmesinin devamında, “Askerin ve yargının siyaseti şekillendirme çabası her zaman ters tepmiştir. Bu karar, sadece muhalefeti konsolide eder” görüşlerini paylaştı.

Kaynak: www.sacitaslan.com
URL: https://www.sacitaslan.com/bulent-arinctan-ekrem-imamoglu-yorumu-haberi-558598

Bir yanıt yazın