Şubat 28, 2024

Son Dakika Haberleri – Güncel Haberler

Gündemdeki haberler, güncel haberler, magazin, spor ve ekonomideki gelişmeler, yerel ve dünya haberleri Ulkugundem.com'da.

Sanal Disk Olarak Kullanabileceğiniz Daemon Tools Alternatifi 7 Program

5 min read
Sanal Disk Olarak Kullanabileceğiniz Daemon Tools Alternatifi 7 Program

Sanal Disk Olarak Kullanabileceğiniz Daemon Tools Alternatifi 7 Program

Daha Öncekinden reyin oynamak, film seyretmek için bu dosyaların içinde bulunduğu CD ve DVD’leri bilgisayarımıza takıyor ve uzun okuma süreçleri sonunda bu dosyalara erişebiliyorduk. Günümüzde CD ve DVD gibi civar aygıtları demode oldu hatta pek çok bilgisayarda bunları okuyacak bir cihaz dahi yok. Daemon Tools ve eşi programlar bu noktada devreye giriyor ve bilgisayarınızda sanal disk oluşturarak bu civarlarda bulunan dosyaları çalıştırmanızı sağlıyor.

Evet, Windows 10’da dahili bir sanal disk idare taşıtı mevcut. Ancak kısıtlı özellikleri sebebiyle Deamon Tools gibi üçüncü parti uygulamların kullanımı oldukça yaygın. Bu sebeple seçenekleri de oldukça merak ediliyor. Biz de Daemon Tools seçeneği programları listesi hazırladık ve kısaca bu programların öne çıkan özelliklerinden bahsettik.

Daemon Tools seçeneği 7 program:

Daemon Tools Lite WinCDEmu Virtual CloneDrive HDClone Free Edition Alcohol Portable WinMount ISODisk

Fiyatsız versiyon: Daemon Tools Lite

Daemon Tools Lite

Sanal disk oluşturmak için kullanabileceğiniz Daemon Tools seçenekleri listemizin ilk sırasında yeniden Daemon Tools var ama Lite başka bir deyişle fiyatsız versiyonu. Daemon Tools Lite programının fiyatsız olmasının en büyük sebebi bol bol reklam göstermesi. Olağan programdan değişik olarak sadece dört sanal disk civarı oluşturabiliyorsunuz. Her şeye karşın MDX, CCD, BWT, VMDK, MDS, ISZ, NRG, VDI, MDF, CDI, VHD, ZIP, İstanbul Sanayi Odası, IMG, B5T, B6T, TC, CUE ve ISCSI dosya formatlarını galibiyetle kullanabiliyorsunuz. 

Hudutsuz sanal disk civarı oluşturun: WinCDEmu

WinCDEmu

WinCDEmu, sanal disk oluşturmak için geliştirilmiş ilk fiyatsız ve sarih kaynak kodlu programlardan bir tanesidir. Kendisi bütün bir görev adamı olduğu için ziynetten, püsten uzak bir arayüze sahip. Süratli bir montaj dışında rastgele bir harekât yapmıyorsunuz. Daemon Tools kadar geniş bir dosya format yardımı sunmuyor ancak İstanbul Sanayi Odası, CUE, NRG, MDS, BIN, CCD ve IMG formatlarını galibiyetle işleyebilirsiniz. Kaç tane sanal disk civarı oluşturabileceğiniz mevzusunda evhamınız olmasın zira WinCDEmu programında bu sayı hudutsuz.

Kolay montaj: Virtual CloneDrive

Virtual CloneDrive

Virtual CloneDrive sanal disk oluşturma programı da WinCDEmu eşi bir çalışma sistemine sahip. Kolay bir montaj sonrası eşleştirme operasyonunu kabul ediyorsunuz. Program CCD, DVD, İstanbul Sanayi Odası, IMG, UDF ve BIN formatlarını galibiyetle destekliyor ve üzerinden harekât yapmanızı sağlıyor. Program üzerinden 15 sanal disk civarı oluşturabiliyorsunuz. Virtual CloneDrive üzerinden bir sanal disk oluşturduğunuz zaman koyun logosundan oluşturulmuş disk kısayolları ile bu civarlara erişebiliyorsunuz.

RAW dosya formatını dahi destekliyor: HDClone Free Edition

HDClone Free Edition

HDClone programının fiyatlı ve fiyatsız hizmet veren iki değişik versiyonu bulunuyor. Profesyonel kullanıcılar için daha ayrıntılı hizmet veren fiyatlı versiyonu önerilse de standart kullanıcılar için HDClone Free Edition yeter de çoğalır özelliklere sahip. Öncelikle belirtmeliyiz ki HDClone Free Edition, hudutsuz sanal civarı oluşturmanıza ihtimal sunuyor. Programda dahili bir SCSI sorgulayıcı tablosu bulunuyor. Açması ve çalıştırması her babayiğidin harcı olmayan RAW dosya formatını da destekleyen program, süratli performansı ile dikkat topluyor.

Kullanıcı arkadaşı arayüz: Alcohol Portable

Alcohol Portable

Alcohol Portable sanal disk oluşturma programı, öbür programlar gibi hangi dosya formatlarını desteklediğine dair bir liste sunmuyor ama İstanbul Sanayi Odası ve MDS gibi sık kullanılan formatları desteklediği öğreniliyor. Listemizdeki öbür pek çok program gibi Alcohol Portable da ayrıntılı bir montaja gerek dinlemeden çalışabiliyor. Programı açtığınız zaman görüntülemek istediğiniz civar dosyalarını arayüz üzerine çekip vazgeçerek çalıştırmaya başlayabilirsiniz. Civarı programdan kaldırmak için ise üzerinde sağa tıklayıp Kaldır alternatifine tıklamanız yeterli.

Açma, sıkıştırma, tarama uzmanı: WinMount

WinMount

WinMount, kolay ve kullanıcı arkadaşı arayüzü ile dikkat toplayan sanal disk oluşturma programlarından bir tanesi. Program; MDX, CCD, BWT, VMDK, MDS, ISZ, NRG, VDI, MDF, CDI, VHD, ZIP, İstanbul Sanayi Odası, IMG, B5T, B6T, TC, CUE ve eşi dosya formatlarını destekleme mevzusunda oldukça zaferli. WinMount, sanal disk oluşturabildiği gibi dosya format dönüştürme hizmeti de veriyor. Program uzman olduğu operasyonları açma, sıkıştırma ve tarama olarak belirliyor. Doğrudan dosya çıkarabildiği için zaman ve depolama alanından tasarruf etmenizi sağlıyor.

Bilgisayarınızda en az alan kaplayan program: ISODisk

ISODisk

ISODisk sanal disk oluşturma programı üzerinden 20 adete kadar sanal disk civarı oluşturabiliyorsunuz. ISODisk, rastgele bir ek yazılıma ya da ayrıntılı bir montaja gereksinim dinlemeden tüm CD ve DVD civar dosyalarını galibiyetle çalıştırabiliyor. Oluşturduğunuz sanal disk üzerinden İstanbul Sanayi Odası dosyalarını basitçe çalıştıran program, bilgisayarınızda 64 MB gibi oldukça minik bir alan kaplıyor. Kararlı yapısı ve süratli çalışma performansı ile Daemon Tools seçenekleri listemizdeki en dikkat toplayan programlardan bir tanesi.

CD ve DVD’leri kırıp atmanızı ve bu etraftaki dosyalarınıza oluşturduğunuz sanal disk üzerinden erişmenizi sağlayan Daemon Tools eşi en iyi programları listeledik ve kısaca bu programların özelliklerinden bahsettik. Kullanıcı alışkanlıklarınıza göre kendinize en uygun programı seçerek kısa müddette kendi sanal diskinizi oluşturabilirsiniz. 

Kaynak: www.webtekno.com
URL: https://www.webtekno.com/daemon-tools-alternatifi-programlar-h109725.html

Bir yanıt yazın