Mayıs 28, 2024

Son Dakika Haberleri – Güncel Haberler

Gündemdeki haberler, güncel haberler, magazin, spor ve ekonomideki gelişmeler, yerel ve dünya haberleri Ulkugundem.com'da.

Şebnem Korur Fincancı hakim karşısına çıktı

2 min read
Şebnem Korur Fincancı hakim karşısına çıktı

Şebnem Korur Fincancı hakim karşısına çıktı

Sözcü Gazetesi’nden Fırat Fıstık’ın haberine göre Ankara Cumhuriyet Başsavcılığının başlattığı soruşturma kapsamında tutuklanarak hakkında “terör örgütü propagandası yapmak” suçundan 7 yıl 6 aya kadar hapis istemiyle dava açılan Türk Tabiler Birliği (TTB) Başkanı Şebnem Korur Fincancı’nın ilk duruşması bugün görülmeye başlandı.

ALAN POLİS TARAFINDAN KAPATILDI

TTB Başkanı Prof. Dr. Şebnem Korur Fincancı’nın Çağlayan’da görülecek ilk duruşması öncesi, adliye önündeki alan, polis tarafından kapatıldı.

Şebnem Korur Fincancı hakim karşısına çıktı

DAVA ÖNCESİ ADLİYE ÖNÜNDE AÇIKLAMA

TBB üyeleri siyasi parti temsilcileri duruşma öncesi adliyeye yakın bir noktada açıklama yaptı.

Şebnem Korur Fincancı hakim karşısına çıktı - Resim : 2

“ELLERİ KELEPÇELİ MİNİBÜSLE GETİRİLDİ”

TTB Merkez Konseyi 2. Başkanı Ali İhsan Ökten tarafından yapılan açıklamada, “Bugün Çağlayan adliyesinin önünde 2 aya yakın bir süredir ülkemiz demokrasisi ve hukuk açısından yaşadığımız utanç verici bir dönemin bir nebze olsun sonlaması için toplandık. Ancak bugün gördüğümüz gibi dün ülkemiz adına demokrasi ve insan hakları açısından utanç verici durumun devam ettiğini öğrendik. Birçok sağlık sorunu olması nedeniyle uçak ile getirilmesi için her türlü hukuki girişimlerimize rağmen Prof. Dr. Şebnem Korur Fincancı’nın bir minibüs ile elleri kelepçeli olarak saatlerce süren bir yolculukla Ankara’dan İstanbul’a getirildiğini öğrendik” dedi.

DAVA ANKARA’DAN İSTANBUL’A GÖNDERİLDİ

Fincancı hakkında, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin Irak’ın kuzeyindeki operasyonlarında “kimyasal silah kullandığı” iddialarına yönelik değerlendirmeleri ardından 20 Ekim’de soruşturma başlatılmıştı. Fincancı, 27 Ekim’de ise “terör örgütü propagandası” suçlamasıyla sevk edildiği mahkeme tarafından tutuklanmıştı.

Şebnem Korur Fincancı hakim karşısına çıktı - Resim : 3

Fincancı’nın dosyası, Ankara 4. Ağır Ceza Mahkemesinin iddia edilen suçun işleniş yeri ve ikamet adresi gerekçe göstererek İstanbul mahkemelerine gönderilmesine karar vermesi üzerine dava İstanbul 24. Ağır Ceza Mahkemesi’ne gönderilmişti.

Kaynak: www.sacitaslan.com
URL: https://www.sacitaslan.com/sebnem-korur-fincanci-hakim-karsisina-cikti-haberi-558972

Bir yanıt yazın