Şubat 28, 2024

Son Dakika Haberleri – Güncel Haberler

Gündemdeki haberler, güncel haberler, magazin, spor ve ekonomideki gelişmeler, yerel ve dünya haberleri Ulkugundem.com'da.

Türk iş dünyası Erdoğan-Biden zirvesine kilitlendi!

3 min read
Türk iş dünyası Erdoğan-Biden zirvesine kilitlendi!

Türk iş dünyası Erdoğan-Biden zirvesine kilitlendi!

Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Joe Biden’la haziran ayında yapılacak olan görüşme, Türkiye ekonomisini derinden etkileyecek bir potansiyele sahip. İki ülke arasındaki ilişkiler sanki stres testine girmiş vaziyette. İş dünyası teşkilatları iki başkana aklıselim çağrısı yapmaya hazırlanıyor.

Türkiye, hem ekonomide hem politikada külfetli günler yaşıyor.  

Ekonomide enflasyon dizginlenemiyor, işsizlik kangrene dönüşüyor, döviz kurlarındaki yükselme ise krizin daha da derinleşeceği sinyalini veriyor.

Haziran bir hayli mevzuda kilit bir ay olacak. Ekonomide 30 milyar dolar kazanç hayaliyle umutların bağlandığı turizmde, hedef ülkelerin kararı hazirana endeksli.

Almanya, Rusya ve İngiltere, yurttaşlarının Türkiye gidişine ait kararlarını Haziran’da açıklayacak. Ertelenen banka kredileri, kısa çalışma tahsisatı, işten çıkarma yasakları da haziranda sona erecek. 

Haziranda çok ehemmiyetli bir başka bekleyiş ise dış siyasette. 24 Nisan’da Ermeni Soykırımı açıklaması yapan yeni Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Joe Biden ve  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 14 Haziran’da NATO zirvesinde ehemmiyetli bir görüşme yapacak.

Yeni Amerika Birleşik Devletleri yönetimi ile zorlu bir yarıyıla girmis¸ olan ilişkilerin seyrini de bu zirve tanımlayacak. Şu anda iki ülke arasında arka kapı diplomasisi sürüyor. F35 tedarik listesinden çıkarılan Türkiye, Halkbank’ın duruşmaya yaptığı ‘suçlanmama’ itirazının da neticesini bekliyor. Bu süreçte sanki bir ‘stres testi’ yaşanıyor. Halkbank’ın itirazının kabul edilmesine olanaksız gözüyle bakılıyor ama 3 Mayıs’taki ana davanın ertelenmiş olması da bu süreçte bazı pazarlıkların yapıldığı gösteriyor.

İki ülke arasındaki politik meselelerin ekonomiyi negatif etkileyeceği ortada. İş dünyası da bu sebeple merakla zirveyi bekliyor.

AKLISELİM ÇAĞRISI

Donald Trump yarıyılında yoğun bir şekilde devreye giren, lobi çalışmaları yürüten Türkiye Amerikan İş Konseyi TAİK, iki ülke arasındaki potansiyeli, Biden’ın başkan olmasından sonra Amerika Birleşik Devletleri Ticaret Bakanı Gina Raimondo ve Amerika Birleşik Devletleri Ticaret Temsilcisi Katherine Tai ile paylas¸mıştı. Aldığım bilgiye göre henüz karşı taraftan resmi cevap alınamamış.  

İş dünyasından bazı adlar nisan ayında kamuoyuna çok fazla yansımasa da diplomasi trafigˆinin sürdüğünü, yapılan görüşmelerin iki ülkenin de birbirlerinden vazgeçemeyecegˆini gösterdigˆini söylüyor. Verilen bilgiye göre ortak bir zemin arayışı sürüyor.

İki başkanın yapacağı görüşmede soğuk esintilerin dinmesini isteyen iş dünyası temsilcileri, haziran evveli için ortak bir çağrı yapma kararı almış. Procter and Gamble’dan Coca Cola’ya Amerika Birleşik Devletleri firmalarını temsil eden Amerikan Firmalar Derneği AmCham Türkiye ile Koç, Anadolu Grubu gibi aboneleri olan TAİK, görüşme evvelinde iki başkana aklıselim çağrısı yapacak.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “soykırım iddiasına” karşı yaptığı mutedil tepki, Biden’da nasıl karşılık bulacak? Göreceğiz!

Jale Özgentürk/Cumhuriyet

Kaynak: www.patronlardunyasi.com
URL: https://www.patronlardunyasi.com/haber/Turk-is-dunyasi-Erdogan-Biden-zirvesine-kilitlendi/250358

Bir yanıt yazın