Şubat 28, 2024

Son Dakika Haberleri – Güncel Haberler

Gündemdeki haberler, güncel haberler, magazin, spor ve ekonomideki gelişmeler, yerel ve dünya haberleri Ulkugundem.com'da.

Kuruyan göle buğday ekenlere milyonluk ceza

4 min read
Kuruyan göle buğday ekenlere milyonluk ceza

Kuruyan göle buğday ekenlere milyonluk ceza

Manisa’nın Salihli, Saruhanlı ve Gölmarmara ilçeleri hudutlarında bulunan, 20 bin su kuşuna konut sahipliği yapan Marmara Gölü, son 5 senede yaşanan kuraklık sebebiyle yok olma tehlikesiyle karşı karşıya kaldı

Etraf ve Şehircilik Bakanlığı’nca ‘Milli Ehemmiyete Sahip Sulak Alan’ olarak patentlenen ayrıca tepeli pelikan, karabatak gibi nesli riskte olan kuş cinsleri de dahil olmak üzere 20 bin su kuşuna konut sahipliği yapan Marmara Gölü’ndeki su derinliği, kuraklık sebebiyle 12 metreden 60 santimetreye kadar düştü.

Yalnızca bu sene 500 metre daha içeri çekilen gölde kayıklar karaya otururken, balıkçılık bitme noktasına geldi. Barbar sulama ve abuhava koşulları sebebiyle kurumaya surat meblağken gölü bazı çiftçiler, kanunsuz biçimde tarıma açtı. Gölün kuruyan alanlarındaki sazlıklar yakılarak, traktörle sürüldü.

Çiftçiler, tarım arazisine çevirdiği gölün kuruyan yerlerine buğday takım, zeytin ağaçları dikti. Zamanla 30 bin dönümlük arazi kanunsuz biçimde tarıma açılırken, Manisa Valiliği liderliğinde DSİ ve Doğa Koruma ve Ulusal Parklar 4’şancı Bölge Müdürlüğü harekete geçti. 

Gölün korunmasına müteveccih çalışma başlatan Manisa Valiliği, kuruyan alanlarını işgal eden 21 bireye toplam 1 milyon 450 bin 504,17 TL ceza kesti. Ayrıca işgal edilen araziler, tahliye ettirildi.

‘BÖLGENİN KORUNMASINI İSTİYORUZ’

Gölmarmara ilçe Ziraat Odası Başkanı Erdal Ziyan, “1998 senesinde de gölümüz, müesseseye seviyesine geldi. Son 5 yıldır yeniden kuraklıktan sürüklüyoruz. Gölümüz çekildikçe bölge çiftçileri, bu alanlarını tarıma açarak, tarım yapmak istiyor. Burada tarım yapmak güç ve tehlikeli. Buradaki çiftçiler çiftçi kayıt sistemine dahil edilmediğinden hiçbir yardımdan da yararlanamıyor. Gölümüzün istimlak alanı 82 bin dönüm. Bu 82 bin dönüm içerisinde gölümüzün suyunun çekilmesinden dolayı 30 bin dönümünde tarım yapılmaktadır. Bu sulu tarım değildir. Bu alanlar bereketli değil. Yeni alanlarda tarım yapmak çok güç. Çiftçiler bir umut olarak bunu reelleştirmektedir. Çiftçilerimize de cezai yaptırımdan ziyade, bu bölgelerin gözetmeye alınarak, gözlenerek aralıksızının gelmesini istiyoruz” diye konuştu. Oda başkanı Ziyan, yarıyıl yarıyıl bazı çiftçilerin gölün kuruyan kısımlarında daha öncekinden beri tarım yapmaya çalıştığını da öne sürdü.

VALİLİKTEN AÇIKLAMA

Manisa Valiliği’nden yapılan yazılı açıklamada şu ifadeler kullandı:

* Gölmarmara havzasında gölün çekilmesiyle oluşan alanlara yapılan müdahalelere karşı çabada üç değişik yöntem uygulanmaktadır. Bunlardan birincisi, bu alanları sürerek tarım yapmak suretiyle işgal edenlere ecrimisil tahakkuk ettirilmesi.

* İkincisi, korunması lüzumlu sulak alanda yapılan işgallerde para cezası uygulamasıdır. Üçüncü olarak da 3091 rakamlı kanuna göre operasyon yapılarak işgallerin men edilmeleri biçimindedir.

* 2020 senesinde gölün kuruyan alanlarını işgal eden 21 bireye 574 bin 342,12 metrekare alan işgali için toplam 1 milyon 450 bin 504,17 TL ecrimisil kıymeti tahakkuk ettirildi.

* Yeniden 137 bin 306 metrekare DSİ taşınmazı ve 639 bin 403 metrekare hazine taşınmazı üzerindeki işgal eden 1 birey ve yeniden 441 bin 808 metrekarelik alanda işgali tespit edilen 21 birey hakkında 3091 rakamlı yasaya göre men kararı alınmıştır.

* Göle müteveccih işgallerle alakalı Doğa Koruma ve Ulusal Parklar Genel Müdürlüğünce, 2872 Rakamlı Etraf Yasayı ve bu yasaya göre çıkarılan Sulak Alanların Korunması İdaremeliğine göre; 2020 senesinde toplam 970 bin 275 TL yönetimsel yaptırım cezası uygulanmıştır.

* Öte yandan Doğa Koruma ve Ulusal Parklar 4. Bölge Müdürlüğü, korunması lüzumlu sulak alanın fiziki maniyle çevrilerek koruma altına alınmasına müteveccih hazırlıklara başlamıştır. 

Kaynak: www.patronlardunyasi.com
URL: https://www.patronlardunyasi.com/haber/Kuruyan-gole-bugday-ekenlere-milyonluk-ceza/250350

Bir yanıt yazın