Şubat 28, 2024

Son Dakika Haberleri – Güncel Haberler

Gündemdeki haberler, güncel haberler, magazin, spor ve ekonomideki gelişmeler, yerel ve dünya haberleri Ulkugundem.com'da.

Ünlü hukukçu Turgut Kazan, Mehmet Ağar’ın nasıl ‘aklandığını’ açıkladı

4 min read
Ünlü hukukçu Turgut Kazan, Mehmet Ağar’ın nasıl ‘aklandığını’ açıkladı

Ünlü hukukçu Turgut Kazan, Mehmet Ağar’ın nasıl ‘aklandığını’ açıkladı

Ünlü hukukçu Turgut Kazan, daha önceki Emniyet Müdürü, İçişleri ve Adalet Bakanı Mehmet Ağar’ın ‘aklanma’ süreciyle alakalı “reelleri andırdırmak istiyorum” deyip sansasyonel açıklamalar yaptı.

Mehmet Ağar’ın “Benim alnım sarihtir” sözüyle alakalı dikakt sürükleyen ifadeler kullanan hukukçu Turgut Kazan, “Bu süreç hiç konuşulmuyor” diyerek Ağar’ın us almaz bir müracaatla ‘aklandığını’ ve bu hadisenin yargının gidişatını gösterdiğini belirtti.

Mehmet Ağar’ın ‘Alnım sarihtir’ biçimindeki açıklamayı nasıl yapabildiğini anlatan Kazan, Ankara 11. Ağır Ceza Mahkemesi’nde Abdullah Çatlı ve Yaşar Öz’e silah taşıma izni vermek ve Yeşil Pasaport sağlamak yargılamasından suçlanan Ağar’ın, 5 sene mapus cezasına çarptırıldığını ve cezaevine girdiğini andırdırdı. Avukat Turgut Kazan, 17-25 Aralık sürecinde Yargıtay’daki misyon farklılıklarının ardından Ağar’ın ‘bozma’ arzında bulunduğunu ve Yargıtay’ın infazın yapılmasına karşın mahkumiyet kararını bozarak düşme kararı verdiğini belirtti.

‘Böylece Mehmet Ağar benim alnım sarihtir diyebilme ihtimali yaratılmış oldu’ diyen ve Ağar’ın yaptığı müracaatı ‘us almaz’ olarak belirleyen Kazan, bugün bunların konuşulmadığının altını çizdi.

Turgut Kazan’ın Twitter’dan yaptığı açıklamalar şöyle:

“REELLERİ ANDIRDIRMAK İSTİYORUM”

– Videolarla başlayan münazara üzerine bazı reelleri andırdırmak istiyorum. Zira, 90’lardaki eş misalleri gençlerimiz öğrenmiyor. Ve şimdi AĞAR beni devlet / halk çok iyi öğreniyor, alnım sarihtir diyor. Ve sahibinin ricasıyla Yalıkavak marina idareyicisi olduğunu söylüyor.

– Üstelik, kendileri vazgeçerse oraya mafyanın çökeceğini belirtiyor. Sonra, SOYLU tepki gösterince sürçü lisan ettim, devlet her şeye dominanttır düzenlemesine sığınıyor. Dolayısıyla geçmişe bir bakmak gerekiyor.

“İŞTE BU SÜREÇ HİÇ KONUŞULMUYOR”

– 96 senesinin sonlarıydı, Mesut Yılmaz meclis araştırma kuruluna olağanüstü 2 video sunacağını açıkladı. Frankfurt eyalet duruşmasının 3 eroin firaricisiyle alakalı ispatları ortaya saçıldı. Böylece Ağar’ın gidişatı münakaşaya açıldı. Dokunulmazlığı kaldırıldı. AYM de itirazını yalanladı.

– Ocak 1998’de 3 saat süren sorgusu yapıldı. Natürel, kayıp silahlar mevzusunun devlet gizemi olduğu, ancak Yüce Divan’da suçlanabileceği korunuldu, ama Türkiye Büyük Millet Meclisi kurulu Yüce Divan sevkini önledi.

– Sonra Çatlı ve Öz’e silah taşıma izni vermek ve yeşil pasaport sağlamak yargılamasıyla Ankara özel yetkili 11. Ağır Ceza Mahkemesini suçlandı, 5 sene mapus cezasına çarptırıldı.

– Yargıtay 9. Ceza Dairesi bu cezayı onayınca Aydın/Yenipazar cezaevinde infaz başladı. Teftişli özgürlükten faydalanarak 29.04.2013’te tahliye edildi. Başka Bir Deyişle verilen karar netleşti ve infaz edildi.

– Ne var ki, 17-25 Aralık sürecinde Yargıtay dairelerinin vazifeleri değiştirilmiş, yeni atamalar yapılmıştı. Bu evrede, Yargıtay http://C.Başsavcılığı, Y9CD Yargıtay 9. Ceza Dairesi kararı için zamanaşımı dolduğu için bozma ve düşme kararı verilmesi gerektiğini söyleyerek Y16CD’ye Yargıtay 16. Ceza Dairesi müracaat etti.

– Yargıtay 16. Ceza Dairesi de zamanaşımı dolduğu için senelerce evvel infazı bitirilen mahkumiyet kararını bozarak düşme kararı verdi. Ve böylece Mehmet Ağar’a benim alnım sarihtir diyebilme ihtimali yaratılmış oldu. İşte bu süreç hiç konuşulmuyor.

“İZLENEN YOLU VE YARGIMIZIN GİDİŞATINI GÖSTERİYOR”

– Ayrıca, ben Adalet Bakanlığı yapmış olsam, artık avukatlık yapmayı dahi doğru bulmam. Zira, adaletli suçlanma hakkı güzergahından karşı tarafın evham dinleyeceğini düşünürüm.

– Nitekim, Adalet ve İçişleri Bakanlığı yapmış arkadaşlarım var. Hiçbiri siyasal çaba dışında marina ve eşi işleri üstlenmediği gibi, avukatlık da yapmadı.

– Dolayısıyla Mesut Yılmaz’ın sunduğu videolarda Baybaşin, Bucak, Çatlı ve Öz gibi bireylerle iletişimi tartışılan, mahkum olup infazı bitirilen Ağar’ın us almaz bir müracaatla ve seneler sonra bir çeşit aklanması, izlenen yolu ve yargımızın gidişatını gösteriyor. Bilginize sunuyorum.

Kaynak: www.patronlardunyasi.com
URL: https://www.patronlardunyasi.com/haber/Unlu-hukukcu-Turgut-Kazan-Mehmet-Agar-in-nasil-aklandigini-acikladi/250391

Bir yanıt yazın