Haziran 20, 2024

Son Dakika Haberleri – Güncel Haberler

Gündemdeki haberler, güncel haberler, magazin, spor ve ekonomideki gelişmeler, yerel ve dünya haberleri Ulkugundem.com'da.

Web Tasarım Fiyatları Ve Tarihi

3 min read

Web Tasarım Fiyatları Ve Tarihi

1960’ların sonunda internet kullanım alanı şebeke sitemi üzerinden bilgisayarlara bilgi aktarmak olarak kullanılıyordu. Bu bilgi transferi internet ve kontrol protokolü aracılığı ile yapılmaktaydı. Bu aktarım sisteminin kim tarafından geliştirildiğine bakacak olursak ileri seviye araştırma projeleri kurumu tarafından geliştirilmiştir. Bu sistemin ilk geliştirilme amacı Amerikan ordusunun gereksinimlerini karşılamak olmuştur. İlerleyen zamanlarda çeşitli yerlerdeki üniversiteler ve dengi okullarda kullanılmaya başlanmıştır. 1969 yılından itibaren işaretleme dili geliştirildi. Daha çok geliştirilen işaretleme dili metin yönetiminde kullanılmaya başlandı. 1980’li yıllara geldiğimiz de ise Amerikan Ulusal Standartlar Enstitüsü işaretleme dili üzerinde daha derin araştırmalar içine girdi. Bununla ilgili de bir taslak yayınladı. Bu aşamada başlayan süreçte bu işi yapan firmalar ortaya çıktı ve çeşitli web tasarım fiyatları ile bu konuyla ilgili destek sunmaya başladılar.

Amerikan Ulusal Standartlar Enstitüsünün yayınlandığı bu taslak daha sonra resmi dairelerde, okullarda üniversitelerde ve dengi okullarda standart sistem olarak kullanılmaya başlandı. Bu olaylardan birkaç yıl sonra İsviçreli bir bilim adamı web sayfalarını kontrol edebilmek amacı ile HTML dilini geliştirdi. HTML bir web sayfası dili olarak yerini almaya başladı. HTML ses, grafik, video ve matematik sembollerinde vb. birçok içerikte kullanılmaya başlandı. HTML kodlama dilini geliştiren İsviçreli bilim adamı Berners Lee’dir. Berners Lee daha sonra ise farklı alanlarda çalışmalar yapmaya başladı. Berners Lee aynı zamanda çalışmalar, araştırmalar, kitaplar ve akademik çalışmaların Web’de elektronik ortama aktarılmasını sağlayan öncülerden biridir. Berners Lee ilerleyen zamanlarda çok farklı çalışmalarda yer alarak web tasarım konusunda birçok çalışma yapmıştır.

Web’in Hızlı Gelişimi

Web’in hızlı gelişimine bakacak olursak hızlı gelişmeye başladığı yıllar 1980’ler olarak karşımıza çıkmaktadır. Bugün iş dünyasında şirketlerde, eğitimde, resmi kurumlarda kullanılan, geliştirilen her şey bu dönemdeki değişikliklerin sonucudur. Bilgisayar ağları, internet ağları, internet sunucuları ağları gibi iletişim metotlarını ortaya çıkaran bilim adamları tarafından geliştirilmiştir. Günümüzde birçok internet tarayıcısı mevcuttur. Bu internet tarayıcılarının hepsinin performansı birbirinden farklı olmaktadır. Eski dönemlerde bu internet tarayıcıları sadece metinleri görüntüleyebilmekteydi. Günümüze bakacak olursak bu programlar birçok bilgisayar platformlarında geliştirilerek daha ileri düzeye aktarıldı. Eski döneme göre artık günümüzde daha çok yazılım programı mevcuttur. Web tasarım fiyatları ve gelişimi ile ilgili paylaştığımız bağlantıdan da daha fazla bilgi almanız mümkün.

Bir yanıt yazın