Şubat 28, 2024

Son Dakika Haberleri – Güncel Haberler

Gündemdeki haberler, güncel haberler, magazin, spor ve ekonomideki gelişmeler, yerel ve dünya haberleri Ulkugundem.com'da.

ABD’den Resmi Açıklama: Aşılanan Kişiler, Çoğu Ortamda Maske Takmak Zorunda Değiller

3 min read
ABD'den Resmi Açıklama: Aşılanan Kişiler, Çoğu Ortamda Maske Takmak Zorunda Değiller

ABD'den Resmi Açıklama: Aşılanan Kişiler, Çoğu Ortamda Maske Takmak Zorunda Değiller

Bir seneden daha uzun bir müddettir yaşamımızı tutsak almış gidişatta olan koronavirüs salgını, ekonomik açıdan güçlü olan ülkeler için mesele olmaktan çıkıyor gibi görünüyor. Zira bu ülkeler, satın alabildikleri yüksek rakamda aşılar ile yurttaşını aşılıyor ve insanların yine daha önceki yaşamlarına dönmelerini sağlıyor. Bu cins ülkelerin başında da varsayım edebileceğiniz üzere Amerika Birleşik Devletleri geliyor. Ülkeden gelen son haberler ise aşılanan bireylerin maske lüzumluluğunun kaldırılma noktasına geldiğini gözler önüne seriyor.

Amerika Birleşik Devletleri Hastalık Hakimiyet ve Korunma Merkezleri, salgının ilk gününden beri millet sıhhati rehberleri yayınlıyor. İçinde bulunulan şartlara göre aktüellenen bu rehberler, Amerika Birleşik Devletlerilinin neler yapması gerektiğini açıklıyor. Rehberlerde yapılan son aktüelleme ise son doz aşısını iki hafta ya da daha evvel almış bireylerin, sosyal mesafeye kaidelerine uymasına gerek olmadıklarını ve maskelerini de yalnızca muhakkak şartlarda takacaklarını belirtiyor.

Aşılanmış şahıslar hem sarih hem de kapalı civarlarda maske takmayabilecek

ABD maske zorunluluğunu kaldırıyor

Hastalık Hakimiyet ve Korunma Merkezleri Genel Direktörü Rochelle Walensky tarafından yapılan açıklamalara göre aşılanmış Amerika Birleşik Devletlerili, artık sarih ya da kapalı civarlarda maske takmayabilecekler. Ancak bu hususta sağlık kurumu, toplu taşıma taşıtları ve uçak gibi civarlar, bu muafiyetin dışında yakalanacak. Rochelle Walensky’ye göre aşılanmamış şahıslarsa maske takmaya ve sosyal mesafe kaidelerine uymaya devam edecekler.

Amerika Birleşik Devletleri, bu evreye nasıl geldi?

Amerika Birleşik Devletlerinin popülasyonu, 1 Nisan 2020 tarihinde 331 milyon 449 bin 281’di. Hastalık Hakimiyet ve Korunma Merkezleri’nin yaptığı son açıklamaya göre ise 18 yaşından büyük olan en az 151 milyon şahıs erişkin popülasyonun yüzde 58,7’sine denk geliyor en az bir doz aşı vurulmuş gidişatta. Bu istatistiği iki doz aşı vurulan şahıslara indirgediğimizde, 116 milyon bireyin, başka bir deyişle erişkin popülasyonunun yüzde 45,1‘inin tamamen aşılandığı neticesini görüyoruz. Geçtiğimiz hafta bu mevzuyla alakalı bir açıklama yapan Joe Biden, 4 Temmuz’a kadar 160 milyon bireyin iki doz, erişkin popülasyonunun yüzde 70’inin ise en az bir doz aşılanacağını söylüyor. 

Kaynak: www.webtekno.com
URL: https://www.webtekno.com/abd-asilanan-kisiler-cogu-ortamda-maske-takmak-zorunda-degiller-h109859.html

Bir yanıt yazın