Şubat 27, 2024

Son Dakika Haberleri – Güncel Haberler

Gündemdeki haberler, güncel haberler, magazin, spor ve ekonomideki gelişmeler, yerel ve dünya haberleri Ulkugundem.com'da.

Dogecoin, Türkiye Twitter’da #DelistDoge ile Neden Trend Oldu?

3 min read
Dogecoin, Türkiye Twitter'da #DelistDoge ile Neden Trend Oldu?

Dogecoin, Türkiye Twitter'da #DelistDoge ile Neden Trend Oldu?

Aralarında benim gibi yüz binlerce şahsın olduğu kripto para yatırımcıları, son günlerde sadece Elon Musk‘a odaklanmış gidişatta. Bunun sebebi, büyük bir balina olmasının yanı gizeme kripto para piyasalarına verdiği takviyeyle öğrenilen Elon Musk’ın, geçtiğimiz günlerde yaptığı bir açıklama. Bir vakit evvel devrim kalitesinde bir karar alarak Tesla’nın Bitcoin ile ödeme alacağını söyleyen Musk, bir anda fikir değiştirerek bu kararın askıya alındığını, kararın sebebinin ise Bitcoin madenciliğinin yüksek enerji tüketimi olduğunu söyledi. Elbette bu cins bir açıklama, kripto para piyasalarında çok ciddi düşüşler yaşanmasına yol açtı.

Elon Musk’ın yaptığı açıklama, en çok da minik yatırımcıyı etkiledi. Çünkü insanlar, dişlerinden tırnaklarından artırdıklarını gözetebilmek ismine yatırım yapıyor, başta kripto paralar olmak üzere pek çok yatırım taşıtına yöneliyordu. Birkaç saat içerisinde yaşanan düşüş ise kimi yatırımcının karını, kimi yatırımcınınsa ana parasını dahi götürdü. Hal böyle olunca da insanlar, bu açıklamalardan sonra “Tesla alma” anlamına gelen “#dontbuytesla” yaftasını kullanarak binlerce paylaşım yaptılar. Bugünse tertemiz bir mevzu yaftayı Twitter’da gündem oldu.

Kripto para yatırımcılarının trend olan yeni yaftayı: #DelistDoge

Elon Musk

#DelistDoge adlı yafta çalışmasıyla alakalı yorumlara geçmeden evvel, bu deyimin ne anlama geldiğinden bahsetmek gerekiyor. Bu bağlamda, yaftada yer alan “Doge” ibaresinin zati Dogecoin’i anlattığını hepimiz basitlikle kavrayabiliyoruz. Burada ehemmiyetli olan husus “delist” ibaresi. Peki delist ne anlama geliyor?

Borsacıların yakından bildikleri bir deyim olan delist, en temel anlamıyla “listeden çıkarmak” anlamına geliyor. Başka Bir Deyişle bir borsadan delist edilen bir firmaya ait pay ya da kripto para üniteyi, bu karardan sonra harekât yapılamaz hale geliyor. Ancak hiçbir değer, sadece istenildiği için delist edilemiyor. Bu harekâtın reelleşebilmesi için bazı şartların sağlanmış olması gerekiyor. Bahsi geçen şartlar ise etik olmayan şikeli hareketler, projenin sağlık ve sürdürülebilirliğini yitirmiş olması gibi şeyler olarak karşımıza çıkıyor. Elbette bir değerin delist edilmesi, o değerin piyasadan silinmesine, elde yakalanan ölçünün değerinin kalmamasına yol açıyor. Dogecoin için böyle bir şey şu an için pek de olası değil gibi görünüyor olsa da özellikle Türkiye’deki kripto para yatırımcıları, sarihçesi Elon Musk’a ders vermek emeliyle böyle bir arzda bulunuyorlar.

İşte Twitter’da gündem olan “#DelistDoge” mevzusuyla alakalı yapılan bazı paylaşımlar

delistdoge

Twitter

Dogecoin

Binance

#delistDOGE

Kaynak: www.webtekno.com
URL: https://www.webtekno.com/dogecoin-turkiye-twitter-delistdoge-trend-h109863.html

Bir yanıt yazın