Haziran 20, 2024

Son Dakika Haberleri – Güncel Haberler

Gündemdeki haberler, güncel haberler, magazin, spor ve ekonomideki gelişmeler, yerel ve dünya haberleri Ulkugundem.com'da.

Bakan Selçuk: Mesleki eğitim kurumları, Türk eğitim sisteminin can damarıdır

4 min read
Bakan Selçuk: Mesleki eğitim kurumları, Türk eğitim sisteminin can damarıdır

Selçuk, Organize Sanayi Bölgesi’ndeki Sivas Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi bahçesinde tertip edilen eğitim tesislerinin toplu açılış merasiminde gerçekleştirdiği konuşmada, 18 eğitim yatırımının açılışını gerçekleştirmekten mutlu olduklarını kelimelerine ekledi.

Sivas’ın eğitim yatırımları yönünden müthiş bir performansı olduğunu söyleyen Selçuk, bu performansla birlikte kentin eğitimde başarı öyküsünü çok daha ileri noktalara götürdüğünü vurguladı.

İlde 133 dersliğin açılışını gerçekleştirdiklerini aktaran Selçuk, “Yüzsenelerdır üzerinde yaşadığımız bu topraklarda Sivas’ın eğitime katkısının çok ayrı, çok özel bir hususiyetinin olduğunu, bulunacağını bilinmekte. Bugünü yarınlara taşıyacak olan çocuklarımız ve öğretmenlerimize böyle güzel müesseseler oluşturmaktan da kıvanç duyuyoruz.” dedi.

“Mesleki eğitim yatırımlarının artık doruklara çıktığı bir noktadayız”

Selçuk, açılışı yapılan eğitim yatırımlarıyla çocukların yaradılışında kendilerine bahşedilen potansiyeli çok daha ileri safhalara taşıyabilmeleri için ortamlar hazırlamayı hedeflediklerini anlatarak şunları dile getirdi:

“Atölyelerden bir çok bina içindeki büyük atölyelere, tasarım beceriyle alakalı odalara kadar hepsini hayata geçiriyoruz. Öğretmenlerimiz için de çok daha verimli çalışma ortamları hazırlamak maksadıyla da yeni nesil öğretmen odaları inşa ediyoruz ve bundan da büyük bir tatminiyet duyuyoruz.

Böylelikle eğitime daha fazla değer katmak ve böylece eğitimin oluşturacağı katma değeri yükseltmeyi planlıyoruz. Bugün dünyanın gittiği yöne doğru incelediğimizde aslında bilimin merkeze alındığı, ahlak telakisine dayalı bir anlayışın giderek daha hakim olması gerekiyor.

Robotik kodlama, kodlama ve otomasyon gibi, siber uzay gibi çok yeni kavramların artık eğitimin sıradan bir meselesi haline gelmesinin söz konusu olduğu bir dönemi yaşıyoruz. Biz bu sürede çocuklarımıza seçenekler sunmak istiyoruz. Burada 2000’li senelerın başından beri yapılagelen mesleki eğitim yatırımlarının artık doruklara çıktığı bir noktadayız.

Salgın dönemi de gösterdi ki mesleki eğitim kurumları, Türk eğitim sisteminin can damarıdır ve üretimin, ekonomiyle bağlantının, demokrasiyle istihdamla bağlantının da merkezi konumundadır, hüviyetindedir. Bunu da küresel salgın zamanında ispat etmiş olmanın sevincini yaşayarak göze çarpıyor.”

Çocukların organize sanayi bölgelerinde bu okullarda, meslek liselerinin içinde, atölyelerde üreterek mutlu olmaları ve meslek edinmeleri için fırsatlar oluşturduklarını dile getiren Selçuk, Sivas’ın eğitim yatırımları noktasında belli bir doyuma gelindiğine işaret etti. İhtiyaçların bitmediğini ifade eden Bakan Selçuk, kalite ve standartların yükseltilmesi noktasında da çalışmalar yaptıklarını vurguladı.

Selçuk, önceki zamanlarda yapılan yatırımların üzerine ekleyerek Sivas’ı çok daha güzelleştireceklerini ve iyileştireceklerine dikkati çekti. Sivas’ı bayrağı en yükseklere taşıyan bir eğitim sistemine kavuşturmak için ellerinden geleni bi hayli fazla yaptıklarını kaydeden Selçuk, emeği geçenlere teşekkür etti.

Selçuk ve bununla birliktekiler, ardından ilçelere canlı konferans yöntemiyle bağlanarak eğitim yatırımlarının toplu açılışını gerçekleştirdi.

Programa, Sivas Valisi Salih Ayhan, AK Parti Sivas Milletvekilleri İsmet Yılmaz, Mehmet Habib Soluk, Semiha Ekinci, Belediye Başkanı Hilmi Bilgin ile diğer il protokolü katıldı.

Bakan Selçuk, açılış öncesinde Vali Ayhan ile Belediye Başkanı Bilgin’i de makamında ziyaret etti.

Bir yanıt yazın