Şubat 28, 2024

Son Dakika Haberleri – Güncel Haberler

Gündemdeki haberler, güncel haberler, magazin, spor ve ekonomideki gelişmeler, yerel ve dünya haberleri Ulkugundem.com'da.

Soğuk İklimli Bölgelerde Rastlanan Ateş Gökkuşağı, Adana’da Görüldü

2 min read
Soğuk İklimli Bölgelerde Rastlanan Ateş Gökkuşağı, Adana’da Görüldü

Soğuk İklimli Bölgelerde Rastlanan Ateş Gökkuşağı, Adana’da Görüldü

Adana Kozan’da Ateş Gökkuşağı görülmesi herkesi afallamışa çevirdi. Genellikle Rusya ve Sibirya’da görülen Ateş Gökkuşağı hakikatinde oldukça ender tesadüfülen bir doğa hadiseyi. 10 dakika kadar süren bu harika doğa vakasını Adana’lı yurttaşlar cep telefonlarına kaydoldular.

Sirüs bulutları içerisinde yer alan buz kristallerinin kırılması sonrasında ortaya çıkan Ateş Gökkuşağı, ufuk sıcaklığının 58 derecenin üzerinde olduğu şartlarda alana geliyor. Aynı zamanda bu ışık kırılmasının yaşanması için Sirüs bulutlarını oluşturan müseddes buz kristallerinin yere paralel kalın plakalar biçiminde yerleşmiş olması gerekiyor.

Geçtiğimiz sene Osmaniye’de görülmüştü

Ateş Gökkuşağı

Ateş Gökkuşağı her ne kadar Sibirya ve Rusya’da sık görülse de dünya genelinde gerçekten oldukça ender. Geçtiğimiz sene 5 Mayıs’ta Osmaniye’de aniden ortaya çıkmıştı. Yaşanan hadise ilk etapta bütün anlamıyla anlaşılamamış ardından uzmanların “Ateş Gökkuşağı” demesiyle vaziyet anlaşılmıştı.

Singapur vb. ülkelerde görüldüğünde de oldukça coşku yaratan bu doğa hadiseyi vasati 15 dakika içerisinde bitiyor. Bu hoş ışık patlamalarına yaşamınızda denk gelme kaderini yakalarsanız kesinlikle telefon kameranızla hemen çekim yapmaya başlayabilirsiniz. Keza ülkemizde de arka arkaya mayıs ayında bu vaziyeti yaşamak oldukça sevinç veren bir vaziyet. Gerçi bilimsel olarak da Ateş Gökkuşağı’nın ülkemizde görülmesi abuhava farklılığının habercisi olabilir.

Kaynak: www.webtekno.com
URL: https://www.webtekno.com/adanada-ates-gokkusagi-goruldu-h109881.html

Bir yanıt yazın